موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
روش‎هایی آسان برای غلبه بر استرس

اضطراب و نگرانی یکی از عمده‎ترین مشکلات انسان‌های عصر امروز است؛ زیرا همه ما می‎دانیم دلشوره و دلهره درونی تا چه حد می‎تواند از انرژی‎های شما بکاهد و توانایی شما را در انجام امور سلب کند. برای غلبه بر استرس کافی است روش‎هایی که امروز به شما می‎آموزیم را در دستور کار خود قرار دهید تا نه تنها در فضای سخنرانی بلکه در هر محیط دیگری بدون کمترین دلشوره‎ای باشید.

 

1. آرامیدگی

 مضطرب هستيد؟ فقط کافي است ياد بگيريد؛ انقباض، رها کردن و تکرار! اين روش شامل فشرده کردن ماهيچه‌هاي بدن براي رسيدن به وضعيت آرامش و خواب است. از اين روش هنرپيشه‌ها برای تمرینات بازیگری استفاده میکنند.

2. شمارش معکوس

وقتي دلشوره و نگرانی برای سخنرانی‌تان بیش از حد معمول شد، سعي کنيد از 1 تا 10 بشماريد و سپس شروع به شمارش معکوس کنيد. وقتي مشغول شمردن و تمرکز کردن روي اعداد هستيد، فکر نحوه اجراء در سخنرانی و مشغله‌هاي ديگر کمرنگ‌تر مي‌شوند.

3. بستن چشم‌ها

کافي است در شلوغي و هياهوي روزهای سخنرانی، چند دقيقه پلک‌هايتان را روي هم بگذاريد. اين کار يکي از روش‌هاي بسيار آسان براي به دست آوردن آرامش و تمرکز است.

4. ماساژ

انجام انواع ماساژها که در این روزها بسیار هم باب شده، به‎شدت در ایجاد آرامش و رفع استرس تأثیر گذار است؛ امّا اگر احیاناً برایتان مقدور نیست سراغ ماساژور حرفه‎ای بروید، مي‌توانيد براي آرام کردن ضربان قلب با دست خودتان، پا يا گردن خود را ماساژ دهيد. مقداري لوسيون به دست‌هايتان بماليد و ماهيچه‌هاي شانه، گردن و سر خود را ماساژ دهيد تا استرستان کاهش يابد.

5. استفاده از آب سرد

زمانی‎که استرس و اضطراب سخنرانی ناگهان به سراغتان آمد، مقداري آب خنک روي مچ دستتان بريزيد و کمي هم به پشت لاله گوشتان بزنيد. اين کار کمک مي‌کند در تمام بدنتان احساس آرامش کنيد.

6. تماشاي چشم اندازها

زمانی‎که دلشوره به سراغتان آمد، کارتان را برای پنج دقیقه رها کنید از جایتان برخیزید و از پنجره نگاهی به بیرون بیندازید؛ نگاه کردن به مناظر اطراف درختان، پارک‎های عمومی، آسمان، ابرها و خورشید در کاهش استرس شما مؤثر است.

7. محیط زندگی خود را خوشبو کنید

شاید باور کردن این موضوع برایتان کار چندان ساده‎ای نباشد، امّا باید به شما بگوییم گاهي بوها با ایجاد فضایی آرامشبخش میتوانند "جادو" کنند. حتماً این موضوع را تجربه کرده‎اید که وقتی از کنار یک گل فروشی رد می‎شوید و مشامتان برای لحظاتی از عطر گل‎ها پر می‎شود، تا چه حد احساس خوشایند و آرامش بخشی دارید.

برخي بوها حتی مي‌توانند حالات و احساسات منفي درون ما را تغيير دهند. بطور مثال: روشن کردن یک عود ملایم و خوشبو انرژی‎های منفی اطراف شما را از میان می‎برد.

کرم‌هاي خوشبو استفاده کنيد. فقط چند ثانيه طول مي‌کشد تا مقداري لوسيون خوشبوي اسطوخودوس، برگ چاي يا هر گياه معطر و آرامش‌بخش ديگري را روي کف دستتان بريزيد و انگشت‌هايتان را به هم بماليد. اين بوي ملايم و لطيف مي‌تواند سطح استرس و نگراني شما را کاهش دهد.

همچنين بوييدن يک ليموي تازه مي‌تواند به کاهش ترشح هورمون‌هاي استرس در بدن کمک کند. بوي خوش قهوه را هم از دست ندهيد. همين حالا به آشپزخانه برويد و قهوه با شير درست کنيد و بوي خوشش را احساس کنيد چون بوي قهوه هم مي‌تواند به کاهش هورمون‌هاي استرس کمک کند.

برگرفته از بیتوته

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت