موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
مطلعی جذاب برای سخنرانی خود بیافرینید

همانطور که پیش از این نیز مطرح کردیم داشتن متنی گیرا برای آغاز سخنرانی به شدت می‎تواند به اعتماد به‏ نفس شما برای ادامه اجراء و جذب مخاطب بیفزاید؛ در ضمن استرس‎ یا دستپاچگی شما برای آنچه قرار است اتفاق بیفتد را از بین می‏برد.

بازگویی آغاز یا مطلعی جالب توجه در تسخیر شنوندگان و حاضران مؤثر است. شما می‎توانید ابتدای سخنان خود را با چنین ترفندهایی آغاز کنید:

 

1. نقل قول از سخن بزرگان

اگر درباره فواید کتابخوانی با حاضران در سالن صحبت می‌کنید؛ می‎توانید با این نقل قول مسحور کننده از فرانتس کافکا، شروع کنید: «اگر کتابی که می‎خوانی مانند یک مشت به جمجمه‎مان نخورد و بیدارمان نکند، پس چرا باید آنرا بخوانیم؟ کتاب باید مشتی محکم بر دریای منجمد درون ما باشد»

 

2. طرح یک سؤال مهم یا نقل داستا‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎ن‎

پیش از این در پست‎های قبلی‏مان گفتیم که طرح یک سؤال از خودتان یا حاضران در سالن یا حتی بازگویی داستانی گیرا درباره خودتان یا شخصی دیگر تا چه حد میتواند در جلب نظر مخاطب تأثیر برانگیز باشد.

 

3. بیان لُب کلام در آغاز سخن

سِت گودین، کارآفرین، سخنران و نویسنده‌‌ی چندین کتاب مطرح در حوزه کارآفرینی در یکی از سخنرانی‌های خود با بیان این عبارت اجرای خود را آغاز کرد: "بازاریابی محصولات فنی، بسیار مهم‌تر از آن است که به بازاریاب‌ها سپرده شود!" او در واقع خلاصه‌ و جان‌ کلامش را به بهترین شکل ممکن بیان کرد.

4. مطرح کردن معضلی خاص یا موضوعی مشترک

شما می‎توانید بر اساس یک مشکل شایع بین مخاطبان جملات و عبارات خود را انتخاب کنید. اگر آن‌ها متوجه منظور شما نشوند یا اکثر آن‌ها قبلاً چنین مشکلی را تجربه نکرده باشند این نوع شروع دقیقاً نتیجه معکوس خواهد داشت!

شما می‎توانید، از موضوعاتی که میان شما و مخاطب مشترک است نیز استفاده کنید؛ به‎طور مثال اگر موضوع سخنرانی شما بزرگداشت "روز پرستار" است، بگویید: " همه ما به نحوی تجربه مراقبت و نگهداری از یک فرد بیمار را تجربه کرده‎ایم و همگی ما می‎دانیم که مراقبت از بیمار تنها به رسیدگی و مداوای دارویی ختم نمی‎شود، بلکه یک بیمار نیازمند حمایت و همراهی درونی و محبت شما نیز هست؛ این دیدگاه باعث میشود که به ارزش و اهمیت کاری که پرستاران انجام می‎دهند بیشتر واقف شویم".

 

5. ایجاد تجسمی خاص در ذهن مخاطب

فرض کنید قرار است درباره تأسیس یک استارتاپ صحبت کنید؛ شما با خلق چنین تصویری میتوانید سخنرانی خود را آغاز کنید: " تصور کنید در طی مدتی چند ماهه می‎خواهید، یک شرکت استارتاپی تأسیس کنید و به سرعت نیز به سود دهی برسید؛ به نظر شما با داشتن کدام ایده‎ها یا ترفندهایی می‎توانید به چنین موفقیتی برسید؟" مطرح کردن چنین مقدمه جذابی کنجکاوی حاضران در سالن را برمی‎انگیزد و آنها با اشتیاق بیشتری سخنان شما را برای یافتن آن ترفندها دنبال می‎کنند.

 

6. استفاده از آمار و ارقام

شروع سخنرانی با آمار و ارقام تکان‎دهنده نیز به شدت می‎تواند ذهن مخاطب را به سمت اقداماتی که شما خواهان انجام آن هستید تحریک کند. مثلاً اگر موضوع سخنرانی شما تخریب محیط زیست است می توانید با گزارش این مطلب شروع کنید:" هر ثانیه در جهان جنگلی به مساحت یک زمین فوتبال نابود میشود». یا با این جمله مطلب خود را آغاز کنید: " آیا می دانستید اگر تنها حدود دو هفته همه انسان‎های جهان گوشت گاو مصرف نمی کردند، خطر سوراخی لایه ازن و آلودگی هوا به‎کلی برطرف می‎شد؟!!!"

 

 

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت