موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
ارائه بهترین متن هنگام سخنرانی

تیم سخنوران قرار است امروز شما را برای غلبه بر یکی از معضلات اساسی که باعث ایجاد استرس در سخنرانی می‎شود شما را یاری کند. حتما میخواهید بدانید این معضل بزرگ چیست؟

درست حدس زدید، برنامهریزی برای داشتن بهترین متن ممکن برای ارائه به شنوندگان یکی از مهم‎‎ترین و در عین حال دشوارترین کارها برای داشتن یک سخنرانی خوب است.برای داشتن بهترین متنبرای سخنرانی لطفاً نکات زیر را با دقّت تمام بخوانید و به آنها توجه کنید:

1.مقدمه ای جذاب و سوال برانگیز برای سخنرانی خود بیافرینید

داشتن مقدمهايكه توجه كامل مخاطب راجلب كند،يکي ازمباحث مهمي است که اکثرصاحب نظران درباره آن اتفاق نظردارند. برخي ميگويند:«اصل مطلب مهم است ومقدمه تأثيرچنداني درروابط ندارد»،درصورتيکه اگرمقدمه شماجالب ودلنشين نباشد،تضمینی برای دنبال کردن مطالب شما تا انتها از جانب مخاطبان وجود ندارد.

پس سعي کنيدصحبت خودراهميشه بايک مقدمه آغازکنيدوسپس به اصل بحث بپردازيد.امّامقدمه معضلی است که بسياري افرادحتي دردوران تحصيل وبراي نوشتن انشاءنيزبراي پرداختن به آن دچارمشکل مي‎شوند.ما در اینجا راهکارهایی برای داشتن یک مقدمه کامل گردآوری کرده‎ایم:

· مقدمه شما باید کوتاه باشد. سعی کنید در مقدمه خود هدف از این سخنرانی را بیان کنید، تا مطالب‎تان نظم بیشتری بگیرد و ذهن مخاطبان مشوش نشود.

· مقدمه شمابايدشنونده راجذب کندوبراي پيگيري مطالب انگيزه لازم رادراوبوجودآورد. برای انجام این کار می‎توانید با مطرح کردن یک دغدغه اصلی بصورت پرسش، شنوندگان را به دنبال کردن ادامه کلام‎تان ترغیب کنید.

·توجه داشته باشید که مطالب بيان شده در مقدمه بايدتا انتهابامابقی مباحث مرتبط باشد،نه اينکه درمقدمه به نکاتي پرداخته شودکه درآخربحث،هيچ نتيجهاي ازآنهاگرفته نشود.

·هدف شما در هنگام بیان مقدمه باید برقراری ارتباط حسی میان خود و مخاطبان باشد، تاموج مثبتي ايجادشودوفضاي دلنشين ومطلوبي به بحث شمابدهد.

2.متن سخنرانی خود را تا جائیکه میتوانید ساده کنید

داشتن متنی ساده، روان و قابل فهم برای عموم از جمله اصولی است که باعث جذب مخاطب می‎شود. بنابراین سعی کنید متن خود را بهگونهايمنطقي،امّا در عین حال سادهو همراهبامثال‎ها، داستانهای جذاب و قیاس ها بنویسید.القاب،عناوين واصطلاحات فوق تخصصي،کم کي به درک بهترموضوع نميکند. البته هنگام نيازبايدبه آنها اشارهکرد. 

3. به عبارات نوشته شده در متن خود دقت بیشتری داشته باشید

 یکی از فنون موثر در انتقال مطلب این است که از عباراتیكهباعثانسجامو انتظام بیشتری در ارائه مطلب میشود استفاده بیشتری داشته باشیم. به عنوان مثال: استفاده از جملات کوتاه فهم مطالب را آسانتر میکنند. پس تا جائیکه میتوانید فاصله میان فعل و فاعل را کم‎تر کنید. در ضمن از کلمات ساده و آسان در متن خود به‎وفور استفاده کنید.

4.سخنرانی خود را با مطرح کردن موضوعی جالب به انتها برسانید

اگر شما زمان زیادی را صرف نوشتن مقدمهای جذاب کرده‎اید، اختتام بحث با موضوعاتی نه چندان جذاب و حتی بی مورد میتواند تمامی رشته‎های شما را پنبه کند و شما را از هدفی که برای آن تا این حد تلاش کرده‎اید دور کند. بنابراین به یاد داشته باشید برای خاتمه بحث خود موضوعی نغز و شیرین داشته باشید تا زحمات شما بیفایده نماند.

 

مدرس سخنوری

آموزش سخنوری و فن بیان

آموزش سخنرانی و فن بیان

آموزش فن بیان

مدرس زبان بدن

آموزش زبان بدن

آموزش بازاریابی و فروش

مدرس بازاریابی و فروش

مدرس اصول و فنون مذاکره

آموزش اصول و فنون مذاکرات

آموزش غلبه بر اضطراب و کمرویی

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت