موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
تکنیک‌های ارتباطی-بخش چهاردهم

راههائی برای ورود به جمع‌های 2 یا 3 نفری

معمولاً وقتی دو نفر و یا چند نفر مشغول صحبت هستند نمی‌پذیرند که کس دیگری وارد گفتگوی آنها شود. راه حل:

ـ نزدیک جمع شوید.

—نقش مخاطب یا شنونده را بازی کنید.

— ارتباط چشمی.

— نگاه تأییدی.

— فرصت را شکار کنید.

— با جملات کوتاه شروع کنید تا مزاحم شناخته نشوید.البته لازم است که رعایت ادب را بنمایید و متوجه باشید که هر چه باشد تازه واردید و باید حد خود را کاملاً بشناسید و با گوش نمودن دقیق به حرفهای افراد بهترین سخن را بگویید که بتواند به روند بحث کمک کند تا آنها نیز شما را به عنوان عضوی فعال و خودی در بحث بشناسند و قبول نمایند.

مراقب بودن به هنگام انتقال و کسب اطلاعات: از مسائل شخصی خود نگویید چرا که به مخاطب دید می‌دهید و همین طور به حدود شخصی او هم وارد نشوید. مراقب خط قرمز‌های افراد باشید و به نواحی حساس (حساسیت­برانگیز) او نزدیک نشوید. یادتان باشد که تفاوت‌های فرهنگی می‌تواند آفتی بزرگ برای ارتباط سالم باشد. اگر بی‌محابا از اطلاعات شخصی خود حرف بزنید به علت تضادهای فرهنگی می‌تواند روند رابطه را مختل نموده و از شما تصویری منفی در ذهن مخاطب باز سازد. در پی کسب اطلاعات شخصی نیز بی‌پروا نباشید و این را بدانید مردم به کسانی که در پی چنین اطلاعاتی هستند اعتماد نمی‌کنند و بالعکس به کسانی که اطلاعات شخصي دیگران برایشان مهم نیست اعتماد نموده و بسیاری از این اطلاعات را مشتاقانه ارائه می‌دهند.

به احساسات طرف مقابل توجه کافی کنید: فردی که نسبت به افکار، احساسات و حساسیتهای دیگران بی‌توجه است برای ایجاد روابط مؤثر با موانعی جدی روبه‌روست. بعضی افراد زیاد حساس نیستند و از سخن و رفتار نامناسب دیگران رنجش به دل نمی‌گیرند. بعکس برخی افراد بیش از حد حساسند و به رفتارها بها می‌دهند. به طور کلی می‌توان از بازخوردهای شفاهی و غیرشفاهی اطرافیانمان و عقاید و خلق و خو‌هایشان،از حساسیتها و احساسات آنها با خبر شویم و متناسب با آنچه آنها بر آن تمایل یا عدم تمایل دارند رفتار کنیم و همیشه دوست و طرف رابطه‌ای منطقی، متوجه و فهیم باشیم.

اشتیاق شنیدن پاسخ سؤالات مطرح شده از طرف دیگران

بسیاری مواقع در طول مسیر گفتگو سؤالاتی از ما پرسیده می‌شود که طرف رابطه اصلاً منتظر شنیدن پاسخ آن سؤال از طرف مانیست و کاملاً تمایل دارد که ما در مقابل اشتیاق خود را نسبت به شنیدن پاسخ آن سؤال از طرف رابطه نشان دهیم. این عمل به گرمابخشی در رابطه بسیار کمک می‌کند. پس حتی هنگامی که جواب آن سؤال را می‌دانستید، جواب را نگویید و در مقابل از او مشتاقانه بخواهید که جواب را بگوید.

مثلاً وقتی طرف گفتگو از شما می‌پرسد: «باورت نمی‌شه امروز چه اتفاقی برای من افتاد؟» شما باید بگویید: «خب، چي شده، چه اتفاقی افتاده؟» و این نوع برخورد نشاط در رابطه را افزایش خواهد بخشید.

به خاطر سپردن اسامی افراد: هر یک از ما بطور طبیعی خواهان آنیم که در یاد و خاطره دوستان و اطرافیانمان بمانیم و بطور غریزی می‌خواهیم که اطمینان حاصل کنیم که به طریقی در خاطرات افراد شخصی برجسته‌ایم. یکی از نیروهای محرکه‌ی اعتماد به نفس اجتماعی و عمومی شما این است که نام افراد را به خاطر بسپارید. متوجه باشید که نام افراد در حقیقت هویت اشخاص است و بدون آنکه نام آنها را به خاطر بسپاریم نمی‌توانیم با خود آنها نیز رابطه‌ای برقرار کنیم.

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت