موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
بایدها و نبایدهای گفتار

بایدها و نبایدهای گفتار

1. حذف تک کلمات منفی (استفاده نابجا از تک کلمات منفی)

به این مثالها توجه کنید:

تصور کنید که در خیابان با اتومبیلی که از دوستتان قرض گرفته‌اید در حال رانندگی هستید. ناگهان با اتومبیل دیگر تصادف می‌کنید و خساراتی به ماشین دوستتان وارد می‌شود. وقتیکه می‌خواهید دوستتان را در  جریان این تصادف قرار دهید، اگر به این صورت شروع کنید:

امروز که در خیابان ولیعصر داشتم رانندگی می‌کردم یک ماشین اومد وبهم زد (با یک ماشین دیگر تصادف کردم) البته من مقصر نبودم.

کلمه «نبودم» در این مثال یک کلمه منفی روشن و واضح اما غیر لازم است، که به طور عام به دلیل غیر طبیعی بودنش در نهایت اثر منفی خودش را نشان می‌دهد. اگر حتی یک لحظه فکر کنیم که کسی در مورد مامنفی فکر می‌کند بی‌درنگ و پیش از آن که او فرصت صحبت داشته باشد خودمان می‌گوییم.

همیشه به دیگران بگویید «چه هستید نه اینکه چه نیستید». اولین قدم برای انجام این کار حذف تمام کلمات منفی به هنگام صحبت کردن راجع به خودتان هست. در مثال فوق اگر می­گفتید«... البته مقصر او بود و پلیس نیز آنرا تایید کرد...» در حین ادای این کلمات حرف خود را نیز ثابت کرده بودید. زیرا سخنان منفی چیز زیادی برای گفتن ندارند. چون معمولا تمرکز کامل آنها روی خود مشکل است، نه را  حل آن.

برخی جملات و عبارات هستند که همگی ما در مکالمات با آنها آشنا هستیم.

من نمی خواهم فضولی کنم ها اما...

از غیبت کردن اصلاً خوشم نمی یاد ها  اما...

قصد ندارم نظرم را به شما تحمیل کنم ها اما...

ازم دلخور نشو ها اما...

قصد جسارت ندارم اما...

این جملات دقیقا توجه مخاطب را به نکاتی که می‌خواهید پنهان کنید، جلب می کنند. چرا  وقتی تهمتی به ما زده می شود با تکرار منفی همان ادعا پاسخ می‌دهیم؟ اگر همکار شما، شما را به سهل انگاری متهم می کند، به جای انکار این نکته و اینکه بگویید: «نه من اصلا هم سهل انگار نیستم» چرا نگویید: «من بسیار آدم دقیقی هستم تو اشتباه می کنی.»

این دقیقاً نشان می‌دهد که شما تا چه اندازه طرفدار خود هستید.

در صورت مورد اتهام قرار گرفتن به جای انکار نکته ای که به آن متهم شده اید، در پاسخ به توضیح آنچه که واقعا اتفاق افتاده است بپردازید. کاملا از زاویه دید مثبت به قضیه نگاه کنید.

2) تحسین دیگران و تشکر از آنها:

 مساله تحسین دیگران و تشکر و قدردانی از آنها قبل از آنکه یک خصوصیت شخصیتی یا عادت تربیتی باشد، یک مساله فرهنگی است اما در فرهنگ ما این مساله به فراوانی دیده نمی‌شود.

اصولاً یا روی تعریف و تحسین کسی را نداریم یا غالباً صلاح نمی‌دانیم. اما گفتن کلمه «متشکرم»، «آفرین برشما»، «توباهوش هستی»، «تو توانمند هستی» نه تنها احساس فوق‌العاده‌ای به خود شما می‌دهد، بلکه احترام و دوستی صادقانه کسی که از او تمجید می‌کنید را هم از آن خودخواهید کرد و البته نیاز به یادآوری و تذکر نیست که این کار باید درنهایت تعادل و به دور از هر گونه زیاده‌روی و در زمان مناسب انجام شود. همچنین وقتی کسی از خود شما تعریف می‌کند آنرا بپذیرید، ذخیره‌اش کنید و دفعه بعد که اعتماد به نفستان اندکی دچار تزلزل شد، آنقدر مؤثر خواهد بود که شما را با انگیزه نگه دارد.

3) کلمات حاکی از عدم اطمینان را از جملات خود حذف کنید:

 ما در ایران همواره اسیر طلسم فروتنی دروغین هستیم. فروتنی و شکسته نفسی در ذات خود چیز خوبی است و اغلب به داشتن چشم‌اندازهای واقع‌بینانه در مورد اتفاقات مختلف کمک می‌کند. یک فرد متواضع به سادگی به شما اجازه می‌دهد از کیفیت کارش انتقاد کنید در حالیکه فرد خودخواه صراحتاً به دنبال تایید شماست بویژه در مواردی که کمتر جای تایید وتمجید وجود دارد. اینجا مقصود از فروتنی دروغین شروع کردن جملات با عبارات حاکی از نارضایتی شخصی است.

ببخشید من خیلی آدم خوش سلیقه ای نیستم

خط من خیلی بده

من کلا تمرکز ندارم

برخی افراد همیشه اینکار را انجام می دهند تا قبل از این که دیگران از آنها انتقاد کنند، خودشان اشکالی را که می‌دانند وجود دارد، آشکار کنند.

هر چه بیشتر افراد از نوع زیرکانه‌تری از فروتنی دروغین استفاده کنند برای اینکار نظرات خود را با دلایل بی‌شمار همراه می‌کنند. آنها در شروع جملات از دسته کلماتی استفاده می‌کنند که قطعیت جملات را از بین می برد:

امیدواریم ـ احتمالا ـ شدنی هستـ  به طور نسبی ـ به طور معقول ـمنصفانه ـ فکر می‌کنم ـسعی می‌کنم ـبهترین تلاشم را می‌کنم ـ تا حدودی...

اکثر ما جملات خود را با «فکر می کنم» آغاز می‌کنیم. درحالی که اگر این کلمه را از گفتار خود حذف کنیم گفته ما تبدیل به تعهد می‌شود.

فکر می‌کنم سر وقت برسم...

اطمینان دارم که سر وقت می‌رسم...

در هر حال داشتن باور محکم که بعداً خلاف آن ثابت شود هم کاملاً قابل قبول است. چون هرچه باشد این یک باور بوده است و نه واقعیت. اما چه اشکالی در جرأت داشتن برای ابراز حقیقت وجود دارد؟

به واقع همه ما برای جلوگیری از خوردن برچسب خودخواهی و گستاخی برخود از ابراز حقیقت خودداری می‌کنیم. چنین به نظر می‌رسد که این دلیل اصلی تغییر لحن صحبت ماست پس بکوشیدکلمات وعباراتی را که زحمات و نتایج سخت‌ کوشی‌های شما را به هنگام صحبت و توصیف آنها ضعیف کرده یا از بین می‌برند حذف کنید.

4) بله ـ نه ـ نمی دانم:

برای آنکه پاسخ‌های شما طفره رونده به گوش نرسند، تا جایی که ممکن است جواب های خود را با «بله»، «نه»، «نمی‌دانم»  شروع کنید...

5) بین مخاطب و آنچه که می‌گویید ارتباط برقرار کنید.

6)  تا وقتی کسی از شما چیزی نخواسته توضیح ندهید.

7) راجع به اطلاعات شخصی افراد پرس‌وجو نکنید مگر زمانی که خود فرد این را بخواهد.

 8)من را از جملات خود حذف کنید.

9)هرگز از جملات طعنه‌آمیز استفاده نکنید.

آموزش تکنیک‌های ارتباطی و فن بیان و سخنرانی-پیشگفتار

آموزش تکنیک‌های ارتباطی و فن بیان و سخنرانی-بخش اول

آموزش تکنیک‌های ارتباطی و فن بیان و سخنرانی-بخش دوم

آموزش فن بیان و سخنرانی و تکنیک‌های ارتباطی-بخش سوم

آموزش فن بیان و سخنرانی و تکنیک‌های ارتباطی-بخش چهارم

آموزش فن بیان و سخنوری و تکنیک‌های ارتباطی-بخش پنجم

آموزش فن بیان و سخنرانیو تکنیک‌های ارتباطی-بخش ششم

آموزش فن بیان و سخنوری و تکنیک‌های ارتباطی-بخش هفتم

آموزش فن بیان و سخنوری و تکنیک‌های ارتباطی-بخش هشتم

آموزش فن بیان و سخنوری و تکنیک‌های ارتباطی-بخش نهم

آموزش فن بیان و سخنوری و تکنیک‌های ارتباطی-بخش دهم

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت