موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
آموزش فن بیان و سخنرانی و تکنیک‌های ارتباطی-بخش سوم

 مخاطب شناسی

دنیای امروز دنیای ارتباطات است. 75% اوقات روزانه ما، صرف ارتباط با دیگران می‌شود و شاید بتوان گفت 75% موفقیتهای ما به روابطمان وابسته است.

بسیاری افراد بارها شاهد بوده‌اند که اشخاصی در کمترین زمان، چنان در دیگران تأثیر مثبت و خوبی گذاشته‌اند که به راحتی برای درخواستهایی بزرگ پاسخ مثبت دریافت کرده‌اند و حال آنکه افراد دیگری، علیرغم ارتباط طولانی چنین شانسی نداشته‌اند! انسانهای بیشماری گاهی وقتهاپیشنهادهای جالب خود را به دوستان قدیمی، همکاران باسابقه و یا اعضای خانواده‌ی خود نداده‌اند بلکه این پیشنهادها را به کسانی داده‌اند که تازه با آنها آشنا شده‌اند اما در پهنه قلب این افراد نفوذ کرده‌اند.

اگر بتوانیم در چند برخورد اول مخاطب‌مان را بشناسیم شاید بتوانیم از تنش و درگیری‌های بعدی جلوگیری کرده و یا سرعت برقراری ارتباطمان را بیشتر کنیم.

بسیاری از اوقات افراد ترجیح می­دهند پیشنهادهای بزرگ خود را به جای دوستان قدیمی و یا اعضاء خانوادۀ خود به افرادی بدهند که تازه با آنها آشنا شده­اند امّا به شدت در قلب و روحشان نفوذ کرده­اند.

افراد را از نظر روحی می‌توانیم به سه دسته:

1. بصری

2. سمعی

3. لمسی

تقسیم کنیم و این از ضروری‌ترین دانستنی‌های مربوط به ارتباطات می­باشد.

ممکن است کسی هر سه حالت را داشته باشد اما به طور حتم یکی از این حالتها غالب است. حالا ببینیم که این کیفیت‌ها چگونه‌اند:

افراد بصری

خصوصیات / نگرش‌ها/ و نحوه ارتباط مؤثر با این افراد

بصری‌ها افرادی هستند که بیشتر به کیفیتهای دیداری توجه دارند و تصاویر برایشان بیشتر جلب‌نظر می‌کند. از آنچه دیده‌اند بیشتر صحبت می‌کنند وهیجانی‌ترند. سریعتر صحبت می‌کنند. از حرکات دست بسیار استفاده می‌کنند و می‌کوشند سخنان خود را با حرکات به تصویر بکشند. چون سرعت کلامشان با سرعت تصاویر متحرک ذهنی‌شان برابر نیست، معمولاً برای بیان اندیشه‌های خود شتاب دارند، برخی کلمات را حذف می‌کنند و آنچه را می‌گویند به گونه‌ایست که مخاطب تصویر آن را در ذهن خود می­بیند.

افراد بصری به رفتار ما، به ظاهر ما و هر آنچه به چشم می‌آید، بیشتر توجه می کنند. اینکه رفتار ما چقدر محترمانه است! آیا به احترامشان بلند می‌شویم؟ آیا چهره‌مان از دیدنشان شاد می‌شود؟ آیا لباسهایمان تمیز و ظاهری آراسته داریم؟ این نوع موارد برایشان بسیار با اهمیت است. بصری‌ها عاشق گل‌اند. دوستدار هدیه‌اند.

به اینکه از دید دیگران چگونه‌اند خیلی اهمیت می‌دهند. بصری‌ها، تصویری‌اند. با آنها باید پرشورتر و پر هیجان‌تر بود. باید خیلی خلاصه گفت. توضیح و تفسیر زیاد، حوصله آنها را سر می‌برد.

وقت بصری‌ها را نگیرید. مقصود خود را زود اعلام کنید. آرامش افراطی و شل بودن، بصری‌ها را کلافه می‌کند. آنها عاشق هیجان‌اند. افراد بصری به خودروهای سبک و پرسرعت و رنگی علاقمند هستند.

آموزش تکنیک‌های ارتباطی و فن بیان و سخنرانی-پیشگفتار

آموزش تکنیک‌های ارتباطی و فن بیان و سخنرانی-بخش اول

آموزش تکنیک‌های ارتباطی و فن بیان و سخنرانی-بخش دوم

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت