موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
آموزش سخنوری و فن بیان مبحث کلیات سخنوری فصل چهارم

خط ذهنی

خط ذهنی: سخنران در سخنوری باید بتواند ماجرا تعریف کند از این رو اگر فردی قصه‌گوی خوبی باشد، سخنور خوبی هم خواهد بود.

خط ذهنی کمکی است برای ماجرا گفتن در سخنوری

 در سبک‌های پست مدرن جریان سخنوری کاملا متفاوت می‌شود در این سخنرانی اصلاً مهم نیست که چه گفته می‌شود زیرا جنس مخاطبِ جدید متفاوت شده؛ این مخاطب اطلاعات زیادی دارد(و البته نه لزوماً آگاهی زیادی) پس کار سخنران این است که فقط مخاطب را گیج کند، به این روش که:

 ابتدا یک جمله می‌گوید، مخاطب تا به درکی از آن جمله دست پیدا کند او جملات دیگرش را پشت سرهم می‌گوید و جلو می‌رود و از این راه مخاطب را عقب نگه می‌دارد.

یک سخنور حرفه‌ای کل پیامش را در یک آغاز و یا در یک پایان و از راه  یک شعر و یا حکایت می‌گوید الباقی صرفاً پرداخت و تبیین همان معنای اصلی است.

پشتوانه فکری و مهارت فردی سخنران است که مخاطب را عملاً درگیر جریان سخنرانی می‌کند.

کار اصلی سخنران انتقال یک مفهوم اصلی است، مهم نیست تک‌تک جملات به چه معنا خواهند‌بود. پیوند ساختاریجملات است که اهمیت پیدا می‌کند.

همه‌ی جملات باید در خدمت تبیین همان پیام اصلی (که معمولاً یک جمله بیشتر هم نیست) باشد. این شعار اصلی، باقی جملات را برای مخاطب معنا می‌کند.

هر کس بخواهد سخنران خوبی باشد باید قادر به خوب ماجرا گفتن باشد.

همیشه این طور به نظر می‌رسد که، یک سخنران پیش از خطیب بودن باید کارشناس در یک زمینه هم باشد و خطابه را وابسته به پشتوانه‌ی علمی و آگاهی فرد خطیب می‌دانستند اما، ما یک سخنرانی حرفه‌ای را تنها پرداخت به یک مسأله‌ی تخصصی و مشخص که مربوط به یک رشته‌ی مطالعاتی و تجربیات شخصی سخنور باشد نمی‌دانیم بلکه، باید گستره‌ی موضوعی خطیب در یک سخنرانی به چشم بیاید.

چنانچه سخنران تنها یک موضوع را بر مبنای معانی تعریف شده‌ی آن موضوع بسط دهد دیگر کار او سخنرانی نخواهد بود چرا که؛ حرف نوئی برای مخاطب نزده و به پذیرش از سوی مخاطب هم دست نمی‌یابد.

دانسته‌های سخنران بایدکمکی باشد برای اقناع مخاطب و از اطلاعات تنها ابزاری باید استفاده کند. سخنران از گستره‌ی موضوعی استفاده می‌کند تا هر گوشه از حرف او لااقل با بخشی از تجربیات هر کدام از مخاطبین برخوردی پیدا کند و هر کلمه، سر آنها را به تکان خوردنوادارد.

این درست است که یک سخنران باید دائم‌المطالعه باشد اما شکل مطالعات امروزی متفاوت شده هر کس در خلال ارتباطات دوستانه یا با خواندن مجلات و روزنامه و حتی با گفتگویی در محافل راهی برای دریافت اطلاعات می‌تواند پیدا کند.

امروزه دریافت اطلاعات کارسختی نیست تنها باید از آنها درست استفاده کرد. چیزی که اینجا اهمیت پیدا می‌کند، تبدیل شدن این اطلاعات به صورت سازمان یافته است  تا اطلاعات در حین ارائه در مسیر درستِ خودشان به پیش بروند. ما از خط ذهنی برای ارائه ماجرا استفاده می‌کنیم و دیدگاه کمکی می‌شود تا به این اطلاعات جهت بدهیم.

خط ذهنی کمکی است که از یک ابتدا به یک انتها برسیم و دیدگاه جهت دهنده به اطلاعات است.

در نهایت باید کلام سخنور به یک جمله یا یک پیام اصلی ختم شود.

مثال :

چنانچه یک سخنران بخواهد در مورد حمل و نقل شهری صحبت کند می‌تواند از زیر مجموعه‌های مرتبط به آن هم استفاده کند. این زیرمجموعه‌هاسبب‌ساز به وجود آمدن گستره‌های موضوعی در ذیل آن موضوع می‌شود.

مثلا؛ ترافیک، اتومبیل،  فرهنگ رانندگی، آلودگی زیستی محیطی، وضعیت معابر، اتلاف وقت، انرژی، جمعیت، بهداشت‌روانی، حقوق شهروندی، معماری و شهرسازی، بالارفتن هزینه‌ها، پارکینگ، سوخت و...

یک موضوع ساده مثل حمل و نقل می‌تواند در موارد بسیاری بسط پیدا کند. سخنران می‌تواند در حد یک مثال یا یک آمار یا حتی یک جمله از این نمونه‌ها استفاده کند. مثلاً برای مبحث سوخت یک آمار ارائه دهد و یا برایمقوله‌ی اتلاف وقت و انرژی از یک نظر‌خواهی استفاده کند و همه‌ی این نمونه ها باید به آن یک جمله‌ی اصلی کمک کند.

موضوع، حرف اصلی ما نیست بلکه بر اساس شرایط و مخاطب تعیین می‌شود. موضوع قراردادی است برای زدن حرف اصلی.

موضوع بحث قابل پردازش نیست تنها با همه‌ی توان ساختار بسازید. گاهی یک موضوع ساده در حکم یک ابزار استفاده می‌شود تا حقایق برتری را بیان کند. در سخنرانی‌های جدید موضوع تنها درحد یک عنوان است.

خط ذهن به ما کمک میکند که در انبوهی اطلاعات گم نشویم.

فرم برگرفته از ذهنیات است و صرفاًًَ تکنیک نیست.

ابتدا باید خط ذهنی مشخصی داشته باشیم که ماجرا را گم نکنیم و به فرم خوبی برسیم. این خط ذهنی ابتدایی را به انتهایی می‌رساند.

پیام اصلی است که خط ذهنی راهم می‌سازد.

خط ذهنی مربوط می‌شود به دغدغه‌ی سخنران و یا به سفارشی که به سخنران داده می‌شود و این دغدغه یا مسأله خودِ سخنران است و یا مسأله‌ی دیگران. 

آموزش سخنوری و فن بیان مبحث کلیات سخنوری فصل اول

آموزش سخنوری و فن بیان مبحث کلیات سخنوری فصل دوم

آموزش سخنوری و فن بیان مبحث کلیات سخنوری فصل سوم

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت