موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
مراحل هشت‌گانه روانشناسی خرید

مراحل هشتگانه روانشناسی خرید

1- جلب نظر(نمایش ویترین): نظر مشتری در هنگام عبور از مقابل ویترین یا از راهرو داخل فروشگاه، به کالای خاص جلب و مرتبأ به آن نگاه می‌کند. در این حالت، جاذبه های ظاهری و زیبایی کالا، اولین محرک مشتری است.

2ـ علاقه‌مندشدن (سئوال می‌کند): مشتری علاقه‌مند می‌شود که مشخصات و جزئیات مربوط به آن کالا یعنی مدل، قیمت، کیفیت، رنگ، بو، استحکام و ... را مورد بررسی قرار دهد. در این مرحله، مشتری احتمالی، هنوز مجذوب اولین کالاست.

3ـ تصور استفاده یا در اختیار داشتن محصول: مشتری در خیال خود و با توجه به نیازی که دارد، استفاده از کالا را مجسم می‌کند. او در این حالت، پیام‌ها و تصاویر تبلیغاتی مربوط به آن کالا را به یاد می‌آورد و اگر چندین بار در معرض دیدن یا شنیدن آن پیامها قرار گرفته باشد، به آن کالا احساس اعتماد می‌کند.

4ـ تمایل به خرید: اگر احساس اعتماد، خیلی شدید باشد، به طوری که مشتری فکر کند آن کالا تنها کالایی است که نیاز او را مرتفع می‌کند، ممکن است میل به خرید در او ایجاد ‌شود.

5ـ مقایسه و ارزیابی: اگر اطلاعات درج شده کالاکافی نباشد، یا این که مشتری نسبت به کالا یا نام تجاری خاصی، دارای قضاوت قبلی (یا اعتماد قبلی) نباشد، محصولات مشابه را با یکدیگر مقایسه و آنها را مورد ارزیابی قرار خواهد داد. این ارزیابی و مقایسه ممکن است در همان فروشگاه و بین کالاهای موجود صورت گیرد و اینکه مدتی به درازا بکشد و مشتری، محصولات مختلف را در ویترین‌ها یا نزد دوستان و آشنایان خود مورد مقایسه قرار دهد.ملاکهای مقایسه در این مرحله رنگ ، طرح، اندازه، بو، قیمت، سهولت استفاده، استحکام و ... خواهد بود

6- اعتماد به محصول: این مسأله با استفاده از چند عامل ایجاد می شود، ـ تبلیغات و پیش داروی های قبلی ـ رفتار فروشنده ـ شهرت فروشنده ـ شهرت فروشگاه ـ نام تجارتی کالا و آرم و علامت معروف آن ـ توصیه دوستان و نزدیکان ـ متقاعد شدن در نتیجه مقایسه

7- اقدام به خرید.

8- رضایت: بسته‌بندی زیبا و شکیل و دکوراسیون فروشگاه و امتیازات محصول برای خرید و کاهش هزینه

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت