موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
بازاریابی و فروش فصل هفدهم

فنون فروش

  اصطلاحات زیر را تعریف کنید؟

 بازار فروش : هنگامی که به هردلیلی کالا در بازار کم می‌شود و مشتریان برای خرید به بازار هجوم می‌آورند و بدون تامل و تفکر هر نوع کالایی با هر کیفیتی را می‌خرند اصطلاحاً به وضعیت بازار ، بازار فروش می‌گویند.

 بازار خرید: به زمانی اطلاق می‌شود که به هر دلیلی بازار بی‌رونق است و فروشندگان مجبور هستند با کمی التماس و تخفیف زیاد کالا را به مشتری بفروشند تا کالا را به پول تبدیل کنند. در این بازار مشتری اصطلاحأ ناز می‌کند و ترجیح می‌دهد پول خود را نگه دارد تا کالای بهتری بخرد.

 بازار رقابتیبه بازاری اطلاق می‌شود که در آن تعداد بسیاری خریدار و فروشنده به طور مستقل مشغول  داد وستد باشند. بنابراین هیچ  عضو بازار نمی‌تواند به تنهایی تأثیری بر بازار داشته باشد.

 بازار حراج: منظور از بازار حراج، بازار سازمان یافته‌ای است که در آن قیمت‌ها پیوسته با تغییرات عرضه و تقاضا انطباق پیدا می‌کند. مشخصات اصلی بازارهای حراج عبارتند از:

اقلام و کالاهای استاندارد شده و تعداد کافی خریدار و فروشنده که تضمین کننده رقابت باشند.

 بازار سیاه: به هر بازار غیر قانونی در جامعه‌ای که در آن دولت، قیمت‌ها را در سطح حداقل یا حداکثر تثبیت کرده باشد، بازار سیاه اطلاق می‌شود. بدین ترتیب، هرگاه حداکثر حد قیمت‌ها تثبیت شده باشند، معاملات ممکن است با قیمت بالاتر از این سطح انجام شود. بازار سیاه هنگام جیره بندی یا بحران‌های ملی مانند جنگ رواج پیدا می‌کند. در بازار معمولاً اقشار پایین دست جامعه آسیب دیده و محتکران بسته به وابستگی به میزان و سطح احتکار سودهای کلانی را به دست می‌آورند.

 بازار عوامل: بازار خرید و فروش عوامل تولید را بازار عوامل می‌نامند. تجزیه و تحلیل این بازارها چگونگی تعیین قیمت عوامل تولید را مشخص می‌کند و از این رو، زمینه مناسبی برای تعیین توزیع درآمد است.

 بازار مشترک: بازاری است که علاوه بر اعمال تعرفه مشترک خارجی و اتخاذ سیاست بازرگانی واحد، اتحادیه گمرکی در پی یکپارچگی همراه با کالاها، خدمات و عوامل تولید نیز هست.

 بازار مکاره: بازار مکاره بازاری است که هرچند وقت یک بار، برای مدتی کوتاه بر پا می‌شود و فروشندگان و خریداران گوناگون از نقاط مختلف یک یا چند کشور برای معامله در آن گرد هم می‌آیند. این‌گونه بازارها در قرون گذشته تا قبل از عمومیت یافتن وسایل حمل و نقل جدید، هنگام برگزاری مراسم مذهبی و جشن‌ها، بر سر مهمترین گذرگاه‌ها تشکیل می‌شد و در اروپا هر یک از این بازارها به نام یکی از قدیسها شهرت می‌یافت.

 بازار پسند: هنگامی که یک کالا علیرغم کیفیتی پایین‌تر از کالا‌های مشابه، دارای ظاهری مشتری پسند باشند، به آن کالا بازار پسند می‌گویند.

 گیج بودن قیمت: به حالتی گفته می‌شود که قیمت یک کالا به تازگی تغییر ناگهانی کرده و همه افراد چه خریدار و چه فروشنده، منتظر تثبیت قیمت جدیدند و با احتیاط معامله می‌کنند تا کم‌کم به قیمت جدید عادت کنند.

 کالای بنجل: کالایی است که اکثر مشتری‌ها رغبتی به خرید آن نشان نمی‌دهند. در چنین حالتی باید با پایین آوردن قیمت، حتی به ضرر ، آنها را به فروش رساند. به اصطلاح بازاری ها، باید این گونه کالاها را به سرعت آب کرد یا رد نمود.

 شناسنامه بازار: برگه‌ای است که در آن ویژگی‌های مهم بازار ذکر شده است.

 بازار هدف: به بازاری گفته می‌شود که یک شرکت، بنگاه یا صادرکننده، آن را برای فروش کالاها و یا خدمات خود شناسایی کرده و یا مناسب تشخیص می‌دهند.

 نفوذ در بازار: فرآیند ورود به یک بازار ویژه، که معمولاً با دریافت اولین سفارش از یک خریدار، آغاز می‌شود را نفوذ بازار گویند. این نفوذ در صورتی پایدار و مداوم است که صادرکننده بتواند سفارش‌های بعدی را نیز دریافت و جای پای خود را در بازار محکم کند.

 سهم بازار: عبارت است از سهمی که یک محصول می‌تواند از بازار مورد نظر خود به دست بیاورد

آموزش سخنوری و فن بیان مبحث با زاریابی و فروش فصل اول

آموزش سخنوری و فن بیان مبحث با زاریابی و فروش فصل دوم

آموزش سخنوری و فن بیان مبحث با زاریابی و فروش فصل سوم

آموزش سخنوری و فن بیان مبحث با زاریابی و فروش فصل چهارم

آموزش سخنوری و فن بیان مبحث با زاریابی و فروش فصل هفتم

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت