موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
آموزش سخنوری و فن بیان مبحث زبان بدن فصل شانزدهم

مالیدن گوش

این حرکت تلاشی است برای اینکه بدگویی را نشنویم. به این ترتیب که دست روی گوش و یا در اطراف آن قرار می‌گیرد تا چیزی شنیده نشود. این حرکتِ پالایش شده در بزرگسالان همان حرکت کامل کودک است، زمانی که نمی‌خواهد سرزنش پدر و مادر را بشنود.

ممکن است پشت گوش را لمس کنیم، انگشت خود را در گوش بچرخانیم، لاله گوش را بمالیم یا گوش را به جلو خم کنیم تا مسیر شنیدن را مسدود کنیم. حرکت آخر، این پیام را می‌رساند که فرد به اندازه کافی شنیده است یا اینکه دیگر می‌خواهد خودش صحبت کند.

خاراندن گردن

در این حرکت انگشت اشاره‌ی دستی که با آن می‌نویسیم زیر گوش یا گاهی هم چپ و راست گردن را می‌خاراند. مطالعات نتیجه جالبی را در برداشته است: افراد تقریباً همیشه پنج‌بار ـ به ندرت پیش می‌آید که تعداد آن کم‌تر یا زیادتر باشد ـ عمل خاراندن را انجام می‌دهند. این حرکت نشانه عدم اطمینان و شک و تردید است و مصداق این جمله است که: «درست نمی‌دانم». وقتی این حرکت با کلمات بیان شده در تضاد باشد، مثلاً وقتی که فرد می‌گوید: «دقیقاً می‌دانم چه می‌گویید.» این تضاد کاملاً به چشم می‌آید.

کشیدن یقه

دزموند موریس در تحقیقات خود در مورد دروغگویی و دروغگویان متوجه شد که هنگام دروغگویی دریافت‌های حساس صورت و گردن، احساس سوزن سوزن شدن پدید می‌آید که فقط به کمک مالیدن یا خاراندن می‌توان از آن اخلاص شد. به همین دلیل بعضی‌ها هنگامی که دروغ می‌گویند و یا می‌ترسند دست‌اشان رو شود، یقه‌ی لباسشان را می‌کشند. به نظر می‌رسد از آنجایی که دروغگو در زمان دروغگویی از لو رفتن دروغش وحشت دارد، اطراف گردنش کمی عرق می‌کند. وقتی فرد عصبی یا ناامید شده باشد، یقه پیراهنش را می‌کشد تا هوای خنک دور گردنش جریان یابد. وقتی کسی را در حال انجام این حرکت می‌بینید، بهتر است، بپرسید: «ممکن است دوباره تکرار کنید؟» یا «می‌توانید بیشتر توضیح دهید؟» گاهی باعث می‌شود کلاهبردار لو برود. 

آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن فصل اول

آموزش زبان بدن فصل سوم

آموزش زبان بدن فصل چهارم

آموزش زبان بدن فصل پنجم

آموزش زبان بدن فصل ششم

آموزش زبان بدن فصل هفتم

آموزش زبان بدن فصل هشتم

آموزش زبان بدن فصل نهم

آموزش زبان بدن فصل دهم

آموزش زبان بدن فصل یازدهم

آموزش زبان بدن فصل دوازدهم

آموزش زبان بدن فصل سیزدهم

آموزش زبان بدن فصل چهار دهم

آموزش زبان بدن فصل پانزدهم

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت