موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
زبان بدن فصل هشم

حرکات دست

حرکات دست ریشه در گذشته‌ای دور دارد. زمانی که دو انسان غارنشین به یکدیگر می‌رسیدند؛ دستان خود را بالا می‌بردند و کف دستشان را نشان می‌دادند تا بگویند هیچ اسلحه‌ای در دست ندارند. این حرکت در طول قرن‌ها تغییر کرد و از آن حرکاتی مثل بالا بردن دست و در هنگام سوگند خوردن، گذاشتن دست روی قلب و حرکت‌های دیگر پدید آمد. فرم جدید این رسم کهن سلام کردن، به این ترتیب است که دو دست در هم گره خورده و تکان داده می‌شوند. در اکثر کشورهای انگلیسی زبان هم برای سلام کردن و هم خداحافظی، این حرکت به کار می‌رود که معمولاً دست‌ها سه تا هفت بار بالا و پایین می‌شوند.

تاریخچه دست دادن

چرا در آمریکا، اروپا و بسیاری از سایر نقاط دنیا مردم هنگام ملاقات، با یکدیگر دست می­دهند؟

هدف اصلی انسان از دست دادن در ابتدا این بوده است که نشان دهد دستش خالی است و هیچ اسلحه­ای با خود حمل نمی­کند. او با این کار خود می­خواست نشان دهد که برخوردش دوستانه خواهد بود. یک سری دلایل از این قبیل دست در دست هم داده، سلام نظامیان را بوجود آورده و به صورتی که امروزه مشاهده می­شود درآورده­اند.

دست دادن در زمان رومی­ها نه به خاطر احترام دوستانه بلکه به خاطر عهد و وفاداری با طرف مقابل به کار می­رفته است ـ آنان در هنگام احترام گذاشتن به دوستان خود ساعد همدیگر را با دست می­گرفتند. از آن پس بود که دست دادن  به مرور زمان مورد استفاده قرار گرفت. حدود 150 سال پیش یعنی هنگام شروع انقلاب صنعتی این سنت در موافقت­های تجاری و معاملات مورد استفاده قرار گرفت. قشر کاسب هنوز ترجیح می­دهند به هنگام انجام معامله، با هم دیگر دست بدهند. از هنگام گسترش صنعت­گری این عمل، که قبلاً فقط اهمیت بازرگانی داشته، هویت خود را از دست داد و به سمت سایر آداب اجتماعی پیش رفت تا جایی که به هنگام سلام و تعارف و مخصوصاً به هنگام سلام و تعارف و مخصوصاً به هنگام خداحافظی از دیگران، مورد استفاده قرار گرفت.

دستی که دست می­دهد

دست انسان یک وسیله فوق­العاده پیچیده و نیرومند است. بنا به محاسباتی که انجام شده است، در طول متوسط عمر انسان انگشتان دست او حداقل 25 میلیون مرتبه باز و بسته می­شود. این وسیله می­تواند طیف وسیعی از پیام­های ارتباطی را منتقل کند، پیام­هایی که عمدتاً آن را از خاصیت برگشت­پذیری و توانایی در پیچ­خوردن خود می­گیرد. این را نیز باید در نظر داشته­ باشیم که زمان لازم برای دست دادن به طور متوسط بیشتر از 5 ثانیه طول نمی­کشد. در این مدت کوتاه حدود 4 یا 5 مرتبه به طرف مختلف حرکت می­کند.

یکی از فیلسوفان نامی به نام «ایمانوئل کانت» دست انسان را «قسمت قابل رؤیت مغز» نامیده است. همین طور دکتر «برونوسکی» آن را «لبۀ برندۀ مغز» می­داند بنابراین جای هیچگونه تعجب و شک نیست که این وسیله بازتاب دقیقی از افکار واحساسات ما را به طور ناخودآگاه به دیگران منتقل کند.

دستی که در هنگام دست دادن محکم و خشک باشد، در خیلی از جاها بیشترین اعتماد و عزت نفس فرد را می­رساند و باید دست طرف مقابل را تا آخرین لحظه دست دادن به طور محکم، نه بیش از اندازه، و پیوسته بفشارد. این مورد در هر دو جنس زنان و مردان صدق می­کند. ولی به طور متوسط زنان هنگام دست دادن فشار کمتری به دست طرف مقابل وارد می­کنند.

در هنگام دست دادن اطلاعات به 6 طریق منتقل می­شوند:

1. از طریق ظاهر دست، طول و شکل کف دست، انگشتان، ناخنها یا پاکیزگی آنها.

2. بافت دست، نرمی و لطافت یا زمخت و شاخی بودن آن.

3. میزان رطوبت یا خشکی دست.

4. میزان فشار وارده به دست مقابل: که می­تواند بیش از اندازه یا کمتر از حد لازم باشد.

5. طول مدت تماس: حد متعادل آن حدود 5 ثانیه است. هرگونه تغییر در آن معنی دست دادن را به طور قابل ملاحظه­ای تغییر می­دهد.

6. نوع جنگ زدن: این مطلب را در صفحات آینده توضیح خواهیم داد.

میزان ارتباط چشمی که هنگام دست دادن برقرار می­شود، حالت چهره، این که دست آزاد شما با سایر قسمت­های طرف مقابل تماس می­گیرد یا نه، وضع اندامی و میزان تنش بدن، همۀ این موارد در پیام اصلی دست دادن شما، نقش خود را ایفاء خواهند کرد.

آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن فصل اول

آموزش زبان بدن فصل سوم

آموزش زبان بدن فصل چهارم

آموزش زبان بدن فصل پنجم

آموزش زبان بدن فصل ششم

آموزش زبان بدن فصل هفتم

 

 

 

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت