موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
زبان بدن فصل ششم

محدوده‌ی حریم ها در شهر و روستا

همان‌طور که گفتیم وسعت فضای شخصی‌ای که یک انسان نیاز دارد با تراکم جمعیت زادگاهش مرتبط است. کسی که در روستایی کم جمعیت بزرگ می‌شود به فضای شخصیِ بیشتری نیاز دارد تا کسی که در شهر پر ازدحام بزرگ شده است. بر اساس این واقعیت با توجه به این که فرد تا چه اندازه دست‌اش را برای دست دادن دراز می‌کند، می‌توان تشخیص داد که او از یک شهر بزرگ آمده یا از یک منطقه کوچک شهرستانی ریشه گرفته است. افراد ساکن در شهرهای بزرگ «حریمی» با شعاع 46 سانتی‌متر دارند و این درست به اندازه‌ی فاصله‌ای است که هنگام دست دادن بین مچ دست و بدن آنها ایجاد می‌شود. 

در این حالت دست ساکنین محدوده‌های جغرافیایی خنثی یکدیگر را لمس می‌کنند. ساکنین روستا یا شهرک‌هایی که جمعیت کمی دارند، «حریمی‌» به شعاع متوسط 120 سانتیمتر دارند، بنابراین هنگام دست دادن فاصله بین مچ دست و بدنشان حدود 120 سانتی‌متر است.

روستاییان به طور کلی، در حالی که هر دو پایشان بی‌حرکت است، تا حد امکان دولا می‌شوند تا دست دیگری را بگیرند، در حالی که شهرنشین‌ها به سمت یکدیگر قدم بر می‌دارند. اگر کسی در محیطی کم جمعیت و دورافتاده بزرگ شده باشد، حریم شخصی او بسیار وسیع است و در مواردی حتی به 9 مترهم می‌رسد. چنین کسانی برای دست دادن به خودشان زحمت نمی‌دهند بلکه از دور با تکان دادن دست به یکدیگر سلام می‌کنند. 

این اطلاعات در سفرهای تجاری بسیار مفید است به خصوص برای سلام کردن به کشاورزان در مزرعه. اگر به یاد داشته باشیم که یک کشاورز دارای «حریمی» به شعاع 180 سانتی‌متر است، آن وقت درخواهیم یافت که دست دادن واقعاً می تواند تجاوز به حریم او محسوب شود و کشاورز واکنشی منفی نشان دهد یا آماده دفاع گردد.

فروشندگانی که در روستاها با موفقیت کار می‌کنند، معتقدند که جو حاکم بر گفت‌وگو زمانی در حد عالی است که به اهالی یک روستای کوچک با دستی که زیاد دراز شده باشد و در مزارع کشاورزان با رعایت فاصله‌ای مطمئن با تکان دادن دست به آنان سلام کنید.

آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن فصل اول

آموزش زبان بدن فصل سوم

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت