موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
زبان بدن فصل چهارم

حریم  و قلمرو

کتاب‌ها و مقالات بسیاری در این مورد نوشته شده است که چگونه حیوانات، پرندگان، پستانداران نخستین و ماهی‌ها قلمرو خود را تعیین و از آن محافظت می‌کنند. اما مدت زیادی نیست که کشف کرده‌اند انسان هم برای خود قلمرویی دارد. وقتی این موضوع را به رسمیت بشناسیم و تأثیرات آن را درک کنیم، نه تنها با حیرت به رفتار خود و دیگران نگاه می‌کنیم بلکه واکنش طرف مقابل را نیز پیش‌بینی خواهیم کرد. ادوارد تی‌هال، انسان‌شناس آمریکایی، یکی از نخستین کسانی بود که نیاز به داشتن قلمرو را در انسان بررسی کرد. تحقیقات او در این زمینه ما را به سمت تناسب تازه‌ای در روابط‌امان با دیگران هدایت کرد. هر سرزمین قلمرویی است با مرزهای کاملاً مشخص که گاهی هم توسط نگهبانان مسلح محافظت می‌شود. داخل هر سرزمین قلمروهای کوچکی به شکل استان یا منطقه وجود دارد که باز به قلمروهای کوچک‌تری تقسیم می‌شوند، مثل شهر و به همین ترتیب مناطق شهری و در آنها خیابان‌ها و هر خیابان نیز برای ساکنین آن به قلمروهای کوچک‌تری تقسیم می‌شود. ساکنین هر قلمرو به حریم خود وابسته است و آماده است تا از آن، حتی تا پای جان، دفاع کند.

فضایی را که یک فرد ادعای مالکیت آن را داردـ طوری که انگار ادامه‌ی اجزای بدنش است ـ حریم نامیده می‌شود. فضایی که دارایی هر فرد اشغال می‌کند، حریم شخصی او محسوب می‌شود از جمله خانهوزمین او که با پرچینی مشخص شده است، فضای داخل اتومبیل‌ او، اتاق شخصی او، صندلی مورد علاقه‌اش و حتی محدوده‌ی معینی از فضای دور تا دور بدنش. این بخش از کتاب اصولاً به محدوده‌ی دور تا دور بدن و همچنین واکنش انسان در صورت تجاوز به این حریم، می‌پردازد.

قلمرو شخصی

اکثر حیوانات حریم مشخصی در اطراف خود دارند که به عنوان قلمرو تحت مالکیت خود، آن را تحت نظر قرار می‌دهند. وسعت این قلمرو بستگی به محیطی دارد که حیوان در آن رشد کرده است. شیری که در منطقه دور‌افتاده‌ای از آفریقا که تعداد شیرهای آن‌جا بسیار اندک باشد، زندگی می‌کند، می‌تواند قلمرویی به وسعت پنجاه کیلومتر داشته باشد که با فضولات خود آن را علامت‌گذاری می‌کند، اما در مقابل، حیوانی که با شیرهای دیگر در منطقه‌ی حفاظت شده، بزرگ شده است به خاطر این تنگی جا، قلمرو شخصی کم وسعتی دارد که بیش از چند متر نمی‌باشد.

انسان نیز همانند موجودات دیگر، «قلمرویی» خصوصی دارد که همیشه همراه اوست و بزرگی آن به تراکم جمعیت محل زندگی‌اش بستگی دارد.

بنابراین از نظر فرهنگی محدود شده است. در حالی که یک ملت، مثلاً ژاپنی‌ها، به محیط جغرافیایی محدود عادت کرده‌اند، هستند کسانی که محیطی باز و گسترده می‌خواهند و از دیگر انسان‌ها فاصله می‌گیرند. موقعیت افراد نیز می‌تواند بر ایجاد فاصله‌ی آنها با دیگر انسان‌‌ها تأثیر بگذارد. این موضوع در بخش‌های بعدی مورد بحث قرار می‌گیرد.

آموزش زبان بدن

آموزش زبان بدن فصل اول

آموزش زبان بدن فصل سوم

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت