موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
کلیات سخنوری اول

آموزش سخنوری و فن بیان (کلیات سخنوری)

دو عنصر حائز اهمیت در سخنوری «لحن و بیان» است که هیچ گاه نمی‌توان در آن به غایت رسید.

وجود همین دو عنصر است که، سخنوری را به «نمایش» نزدیک می کند؛ تا جائیکه یک سخنور حرفه‌‌ای می‌تواندهرحسی اعم از: شادمانی یا تأثر را در مخاطبش ایجاد کند.

مقوله‌ی ماهیت بحث دیگری است که، اگر به درستی شکل گیرد، سخنوری را  به شکل هنر ارائه می‌دهد.

سخنوری علاوه براینکه یک مهارت است به نوعی می‌تواند «هنر» هم باشد،با این تبیین که هنر از مهارت فراتر است.

سخنوری با ایجاد مسائل زیبائی شناختی در کلام می تواند به شکل هنر بدرخشد. در این نوع، خودِ هنر کاملاً وابسته به هنرمند است. از این رو اگر می‌خواهید صاحب هنر شوید باید در اولین قدم خود،هنرمند باشید.

در این جا سخنوری را به عنوان یک هنر و کاملاً معطوف به خود سخنور می‌دانیم وحتی زمانی هم که سخن ازساختار می‌گوییم از استانداردها و چهارچوب‌های معمول خارج می‌شود و تنها تحت سیطره ویژگیهای فردی سخنور معنا پیدا می کند.

ویژگیهای که یک سخنورـ به عنوان یک «هنرمند» ـ باید دارا باشد به این شرح است :

صاحب جهان‌بینی باشد: به این معنا که؛ تکلیفش با خودش و هنرش روشن باشد. سخنوری که صاحب جهان‌بینی منسجم و قدرتمندی باشد آن را در کلامش به وضوح نشان و انتقال می دهد.

صاحب خلاقیت باشد:(خلاقیت به معنای تامش). هنرمند از ابداع و نوآوری ترسی ندارد و عملاً به دنبال این نوآوری هست چرا که؛ نمی‌خواهد چون دیگران سخن بگوید.

محدود به زمان و مکان نیست:خلق می کند بی آنکه زمان و مکان بر او تأثیر بگذارد.  شرایط برنوع اثر او دخیل هست اما،هنرمند مستقل از شرایط عمل می‌کند.

نکات : ـ سخنور به لحاظ فکری منظم است و خلاقیت مبتنی بر نظم ذهنی و فکری او شکل می‌گیرد. از طرف دیگر باید اصول منحصر به فرد او از سوی مخاطب قابل فهم باشد. سخنرانی هم مانند نمایش معطوف به مخاطب است و اگر مخاطب کلام را فهم نکند عملاً سخنران در کارش به شکست خورده.

اگر سخنرانی وابسته به مخاطب باشد آیا، خلق بیان هم از سوی سخنور متغیر می شود یا ثابت باقی می‌ماند ؟

بیان سخنور ثابت می‌ماند چرا که؛ این روح بیان سخنور است که همیشه درک می‌شود و الفاظ در کلام سخنور دیگر کلمه نیستند به صرف گفته شدن و طبق قراردادهای کلامی‌اشان ـ وعمدتاً تصویرسازند و تنها مفهومی عمل نمی‌کنند به علاوه اینکه از راه عوامل موسیقائی و تصویر سازانه‌ی واژگان به آنها شکلی زیبائی شناسانه می‌دهد. 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت