موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
آموزش سخنوری و فن بیان مبحث تسلط بر واژگان

تمارین تسلط بر واژگان و حروف

—هر یک از حروف الفبا را جایگزین « ب» ها کنید:

 (بَ وُ بابَم وَ بُما بُبُولي ِمنَ اْلبِبِلي باما)

—با دقت متون زیر را خوانده و صدای خود را ضبط نمایید.

²تلفظ حروف «چ» و «ج»:

رزمندگان چچن امروز با یورش به چهار کاروان نظامی روسیه چهل و چهار تن از نظامیان روس را زخمی کردند و چهار‌ده نفر از آنها را به اسارت گرفتند. این چهارمین حمله سنگین نیروهای چچن به کاروان‌های روس در چند روز باقیمانده به آغاز سال جدید مسیحی است. فرماندهان نظامی چچن خواستار برگزاری اجلاس چهارجانبه کشورهای همجوار،برای مبادله اسرای چچنی و روسی شدهاند.

²تلفظ حرف «س» و تکرار آ ن در فاصله های کوتاه:

انفجاریک بمب دست ساز که در داخل یک اتوبوس جاسازی شده بود، سبب به هلاکت رسیدن سی وسه سرباز اسرائیلی شد. این اتوبوس که در مسیر بیت‌المقدس به سوی پایگاه نظامی،در حوالی صحرای سینا در حرکت بود،در فاصله سه کیلومتری این پایگاه منفجر شد. در پی این سانحه سربازان رژیم صهیونیستی به سرعت مسیرهای سه جاده اصلی منطقه را مسدود کردند.

²تلفظ حرف «ق»:

محققان سوئدی تحقیقات گسترده‌ای را درباره علت آب شدن یخ های قطب شمال در منطقه شرق اقیانوس منجمد شمالی آغاز کرده‌اند، به گفته این محققان علت قطعی آب شدن کوه های یخی در قطب شمال و قطب جنوب افزایش دمای هوا به میزان سه درجه در این مناطق است. محققان سوئدی هنوز درباره صحت و نتایج این تحقیقات اظهار نظر قطعی نکرده اند.

²تلفظ حرف «ش»:

مسابقات والیبال نشسته ناشنوایان شهرهای مشهد، شاهرود، نیشابور، شیراز و رشت امروز همزمان در شیراز آغاز شد. این مسابقات که در شش گروه برگزار می‌شود، تا روز شنبه، ششم شهریور ماه ادامه خواهد داشت.

²تلفظ حروف «گ» و «ش»:

یک گردان از نیروهای گشتی رژیم صهیونیستی سحرگاه  دیشب هنگام گشت زنی در بزرگراهی در شرق بیت المقدس هدف رگبار آتش گروهی از رزمندگان فلسطینی قرار گرفت. براساس گزارش‌های رسیده در این حمله نیروهای گشتی رژیم صهیونیستی متحمل خسارات سنگینی شدند.

²تلفظ حرف «ک» :

مسابقات کشتی جام الکساندر مدوید، با شرکت یک صد و چهل و یک کشتی گیر از 26 کشور جهان در مسکو برگزار می‌شود. تاکنون کشورهای کره شمالی، اوکراین، کره جنوبی، ترکمنستان،قزاقستان، ازبکستان، دانمارک و پاکستان آمادگی خود را برای شرکت در این مسابقات اعلام کرده‌اند. کارشناسان کشتی پیش‌بینی کرده‌اند که در نخستین دور پیکارهای جام الکساندرمدوید در مسکو، کشتی‌گیران فرنگی کار اوکراین بر حریفان کهنه کار خود پیروز شوند.

²تلفظ حروف «ل» و «ر»  با فاصله کوتاه واژه ها و تکرار حرف «ر»:

دادگاه بین المللی لاهه امروزمحاکمه دو هواپیما‌ربای لیبریایی را آغاز کرد. این دو هواپیماربا متهم‌اند که دراکتبر سال گذشته یک فروند هواپیمای مسافربری ایرباس لیبریا را بر فراز دریای آدریاتیک ربوده و آن را در یک فرود اضطراری در فرودگاهی در نزدیک شهر رم به زمین نشانده‌اند.

²تلفظ حروف «ق» و «چ»:

چهار انفجار مهیب در چهار منطقه شهر بغداد به وقوع پیوست و گرد و غبار ناشی ازآنها دقایقی آسمان بغداد را فرا گرفت. هنوز از میزان تلفات و خسارات این انفجارها گزارش دقیقی مخابره نشده وهیچ کس و هیچ سازمانی مسئولیت این چهار انفجار را به عهده نگرفته است. دقایقی پیش نیز بر اثر برخورد دو قطار باری در ایستگاه قطارهای باری در شرق بغداد چهارده واگن حامل چوب و چسب مایع دچار آتش سوزی شد.

²تلفظ حرف «ج»:

در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی که با حضور رئیس جمهور برگزار شد، بررسی لایحه بودجه کل کشور آغاز شد. در آغاز این جلسه رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که مجلس حداکثر تا پانزدهم اسفند لایحه بودجه را تصویب کند و کمیسیون‌های مجلس نیز در همین مدت بتوانند در جلسات جداگانه جزئیات لایحه بودجه به ویژه ارقام بودجه جاری را به دقت بررسی کنند.

²تلفظ حروف «ل» و «ر»:

یک دونده لیبریایی امروز رکورد دوی صدمتر را در یک رقابت نزدیک و فشرده شکست و توانست صدمتر را در 9 ثانیه و 95 صدم ثانیه طی کند. دو دونده لیبریایی دیگر نیز بعد از آن هموطن خود، در رده های دوم و سوم قرار گرفتند. سال گذشته دونده لیبریایی و مالزیایی صدمتر را در ده ثانیه طی کرده بودند.

²تلفظ حروف «ل» و «ر» و «س» :

رائول گونزالس ستاره فوتبال رئال مادرید امروز به علت آسیب دیدگی از ناحیه ران و ساق پای چپ نتوانست در سر تمرین‌های اضطراری این تیم برای مسابقه با تیم فوتبال بایر لورکوزن حاضر شود. کارشناسان فوتبال پیش‌بینی می‌کنند، چنانچه رائول گونزالس نتواند به سرعت خود را برای حضور در سر تمرین‌ها آماده کند، پیروزی تیم رئال مادرید بر بایرلورکوزن همانند فصل گذشته سهل و ساده نخواهد بود. 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت