حقایقی درباره‎ی ترس از صحبت کردن در جمع

   

  دیل کارنگی در کتاب مشهور خود "آئین سخنرانی" می‌گوید: «هرکس بتواند بر ترس خود غلبه کند و پیروز شود موفق‎تر و خوشبخت‎تر خواهد بود.»
  حقایقی درباره‎ی ترس از صحبت کردن در جمع وجود دارد که ضروری است، تمامی علاقمندان به فن سخنرانی از آن آگاه باشند. پست امروز تیم سخنوران، درباره‎ی این حقایق نوشته شده است؛ پس با ما همراه باشید.

  دیل کارنگی معتقد است که ترس از صحبت در جمع ممکن است به چند دلیل رخ دهد:

  1. شما تنها کسی نیستید که از صحبت در جمع می‎ترسید
  در تحقیقاتی که در به‎تازگی در برخی از کالج‎های آمریکا، انجام شده است نشان می‎دهد که 80 الی 90 درصد افرادی که در کلاس‎های سخنرانی شرکت می‎کنند، هنگام شروع تمرینات از حضور در صحنه و صحبت جلوی جمع می‎ترسند و این در بزرگسالان تقریباً صد در صد است!!!

  2. بخشی از این ترس مفید است!!!
  ترس؛ شیوه‎ای است که طبیعت ابداع می‎کند، تا ما را برای تلاش‎های غیرعادی در محیط زندگی‎مان آماده سازد. بنابراین وقتی می‌بینید، ضربان قلب‎تان بالا رفته و یا نفس‎تان به تندی می‎زند اصلاً نترسید. بدن شما که همیشه در مقابل محرکات خارجی، هوشیار است؛ در این شرایط در حال آماده‎سازی شما برای اقدام به عمل است. اگر این آمادگی‎های فیزیولوژیک را بتوان در حد معقولی نگه داشت، آن وقت می‎توانید سریع‎تر فکر کنید، و روان‎تر سخن بگویید و با تأکید بیشتری نسبت به شرایط عادی حرف بزنید.

     3. بسیاری از سخنوران حرفه ای  هرگز نتوانسته‎اند ترس از صحنه را به کلی کنار بگذارند!!!
  ترس قبل از سخنرانی در اکثر افراد و سخنوران حرفه‎ای نیز وجود دارد و حتی در چند جمله‎ی اول آنها هم احساس می‎شود. این بهائی است که مردان و زنان می‎پردازند تا به جای اسب گاری، اسب مسابقه باشند. سخنران‎هایی که ادعا می‎کنند؛ مثل یخ خونسرد هستند و پوست‎شان هم مثل یخ کلفت است، معمولاً حرف‎هایشان هم مثل یخ، بی روح و انرژی است!!!

  4. علت اصلی ترس شما از صحبت کردن در جمع ساده است، شما به صحبت کردن در جمع عادت نکرده‎اید
  پروفسور رابینسون در کتاب "مغز و ساختن" می‎نویسد: «ترس ناشی از جهل است و عدم اعتماد به نفس.» برای بسیاری از مردم، سخن گفتن در جمع، کیفیت ناشناخته‎ای است و در نتیجه هیجان و ترس را به همراه می‎آورد. برای مبتدی‎ها، سخن گفتن در جمع مجموعه‎ای از موقعیت‎های عجیب و ناشناخته و بسیار سخت‎تر از یاد گرفتن تنیس یا راندن ماشین است. برای اینکه این موقعیت ترس‎آور را ساده و آسان کنید، تنها راه این است: تمرین کنید، تمرین کنید و تمرین کنید. شما هم مثل هزاران هزار نفر از افرادی که به این نتیجه رسیده‎اند درخواهید یافت، با ایراد چند سخنرانی موفق و کسب نتایج دلخواه به جای ترس از صحبت کردن، از آن بسیار لذت خواهید برد.

   

   

   

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.