واژگان پرکاربرد در سخنرانی کدامند و چه جایگزین‎هایی برای آنها وجود دارد؟

  دیل کارنگی می‎گوید: «انسان همواره بوسیله چهار عامل با مردم در تماس‌ است که ارزش و موفقیت و شخصیت ما را این چهار موضوع ارزیابی می‌کند. آنچه می‌کنیم، آنچه می‌گوئیم، آن طور که می‌گوئیم و آن طور که جلوه می‌کنیم.»‌ یکی از شرایط مهم در وصول به مفاهیم مواد چهارگانه آنست که زبان مادری خود را خوب فراگرفته و خوب حرف بزنیم.

  تسلط بر زبان مادری و به‎کار بردن صحیح‌ کلمات و رعایت قواعد و دستورهای مربوطه، بیش از نیمی از نگرانی‌های یک‌ سخنران را مرتفع میسازد. کسی که برای بیان مطالب با کلمات معدود و مختصری به سخن گفتن می‎‎‎پردازد، به کوچکترین اشتباهی‌ رشته کلام از دستش خارج می‎شود؛ زیرا دایره‎‎ی لغات وی آنچنان محدود است که نمی‎تواند واژه‎ای جایگزین برای آنچه از خاطر بُرده بیابد.
  بهترین روش برای گسترش دادن دایره‎ی لغات، مطالعه‎ی فراوان کتب مرتبط و یا حتی غیر مرتبط با حوزه‎ی فعالیت شماست. البته برخی واژگان نیز در تمامی سخنرانی‎ها رایج هستند؛ تیم سخنوران برای هر واژه‎ی پرکاربرد، یک عبارت یا کلمه‎ی و مصطلح دیگر را به شما معرفی می‎کند تا بتوانید دایره‎ی واژگانی خود را گسترش دهید.

  • شما علاوه بر واژه‎ی مخاطبان می‎توانید از عبارات: حُضار گرامی، بینندگان یا شنوندگان عزیز، حاضران در سالن، خانم‎ها و آقایان، دانشگاهیان، کسبه و تجار محترم، همکاران گرامی (البته در صورتی که مخاطبان شما این قشر از افراد باشند) نیز استفاده کنید.
  • برای تأکید بر مطلبی خاص، می‎توانید از عبارات: لطفاً توجه (لازم) داشته باشید (مبذول بفرمائید)؛ دقت (کافی) کنید (داشته باشید)؛ بار دیگر تذکر می‎دهم؛ تکرار می‎کنم؛ خاطر نشان می‌کنم؛ استفاده کنید.
  • برای روایت یک داستان و... می‎توانید با این جملات شروع به‎ داستان‎سرایی کنید: سعدی در کتاب گلستان داستان بسیار زیبایی را آورده است؛ داستانی جالبی که نقل می‎کنم در کتاب قابوس‎نامه بیان شده است؛ در روایات (یا احادیث) آمده است.
  • همچنین به‎جای شروع داستان با جملات خبری می‎توانید با جملات سؤالی، داستان خود را آغاز کنید. استفاده از جملات پرسش‎برانگیز و شگفتی‎آور، عملاً توجه مخاطب را نسبت به گفته‎ی شما دو چندان می‎کند؛ لطفاً به مثال‎های زیر توجه کنید: آیا درباره‎ی پادشاهی یهودی که نصرانیان (مسیحیان) را می‎کشت در مثنوی معنوی چیزی خوانده‎اید؟؛ آیا می‎دانید پیش از شروع برده‎داری در دوران ماقبل تاریخ، آدمخواری رایج بوده و داستان برده‎داری و به اسارت گرفتن افراد از کجا ناشی می‎شود؟؛ مخاطبان معمولاً در باب موضوعی که احساس می‎کنند برای آنها ایجاد سؤال کرده و چیزی از آن نمی‎دانند واکنش بهتری نشان می‎دهند.
  • از عبارات تشکر می‎کنم؛ قدردانی می‎کنم؛ سپاسگذارم؛ بی‎نهایت ممنون هستم؛ کمال تشکر را دارم؛ حق‎شناس زحمات بی‎دریغشان هستم؛ در انتهای سخنرانی برای قدردانی از افراد، گروه‎ها و یا اصناف مختلف استفاده کنید. توجه کنید که اگر از چند فرد یا گروه خاص قصد قدردانی دارید؛ جملات ذکر شده را به‎نحوی به‎کار ببرید که تکرار و حشو در آن وجود نداشته باشد.
  • برای گسترش دایره‎ی لغات، هر روز خود را موظف به یادگیری یک لغت جدید نمایید، همچنین شما می‎توانید با نصب اپلیکیشین‎ فرهنگ لغاتی چون: فرهنگ معین یا لغت‎نامه‎ی دهخدا، از هر واژه‎ای که هر روزه می‎بینید یا می‎شنوید و نسبت به آن آگاهی ندارید با جستجو در این فرهنگ لغات به آسانی معنای لغات مذکور را بیابید.

   

   

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون سخنوران می باشد.

  Please publish modules in offcanvas position.