موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
3 شیوه‎ کسب آرامش

شیوه‎های کسب آرامش

همانطور که پیش از این گفتیم، اضطراب و استرس نقش عمده‎ای در ناتوانی انجام امور مهمی چون سخنرانی دارد. همچنین اشاره کردیم برای بهبود و اصلاح نگرانی خود در حین سخنرانی یا حتی قبل از آن بهتر است، منفی‎بافی را کنار بگذارید و با داشتن برنامه‎ای منظم، متنی منسجم، تمرین مداوم و انجام ورزش‎ها یا مدیتیشن از دلهره‎های خود بکاهید. پست امروز تیم سخنوران راهکارهای دیگری را برای رفع دست‎پاچگی و نگرانی به شما ارائه می‎دهد؛ پس با ما همراه باشید.

1. روزی خاص را برای استراحت تمام وقت خود انتخاب کنید

سعی کنید در طول هفته حداقل یک روز را برای استراحت به خودتان اختصاص بدهید. اگر ازدواج کرده‌‌اید و صاحب فرزند هستید، می‌توانید به‌جای یک روز، حداقل چند ساعت در هفته را برای خودتان کنار بگذارید (گرچه در چنین شرایطی بیش از هرکسی به آن نیاز دارید). اگر روزهای شما دائماً با کارهای کوچک و بزرگ بدون کمترین استراحتی پر شود، قطعاً در طولانی مدت با مشکل مواجه خواهید شد.

اگر نتوانستید روزی مخصوص به خودتان بیابید، حتماً لحظاتی را در مکانی خلوت و بی‌سر‌و‌صدا سپری کنید. سروصدای زیاد خود از عوامل ایجاد استرس است؛ حتی اگر صدای حرف زدن دیگران باشد. به همین دلیل است که روانشناسان به اختصاص دادن زمانی برای تنهایی تأکید می‌کنند؛ سر و صدای پیوسته باعث می‌شود در نهایت استرس شدید بر شما غالب شود؛ امّا وقتی لحظاتی را در خلوت و تنهایی سپری می‌کنید، به حفظ سلامتی خود کمک می‌کنید.

2. از صفحات نمایش دوری کنید!

می‌توان ادعا کرد نسل امروزینتوانسته مدیریت درستی بر روی نحوه زمان‏بندی و کاهش استرس خود داشته باشد. ما مقابل صفحات نمایش زندگی می‌کنیم، کار می‌کنیم و حتی موقع استراحت هم مقابل آنها هستیم. ترسناک‌تر از همه اینکه ما مقابل صفحات نمایش به خواب می‌رویم!  همگی این عادات به سلامتی لطمات جبران ناپذیری می‌زنند.

 بنابراین تا جایی که می‌توانید صفحات غیر ضروری خود را در شبکه‌های اجتماعی پاک کنید. درباره اینکه ارتباط با چه تعداد از افراد واقعاً لازم و ضروری است با خود بیندیشید. در انتها متوجه خواهید شد که برخی از روابط غیر ضروری یا دوستان آزاردهنده رابهتر است از جرگه ارتباطات خود حذف کنید؛ یا حتی گاهاً پیش می‎آید که با دوستان خود در شبکه‎ای مجازی مانند تلگرام مشغول صحبت هستید و به محض قطع ارتباط متوجه می‎شوید که همان فرد یا افراد راجع به همان اتفاقاتی که اکنون با آنها صحبت کردید، عکس یا متنی تازه در فیس بوک یا اینستاگرام منتشر کرده‌اند؛ این در واقع مرور تکراری و بی هدف همان مطالب است. با حذف یک یا چند مورد از شبکه‎های مجازی خود که تبدیل به تکرار مکررات رخدادهای خود یا دوستانتان شده‎اند، می توانید برای خود زمان بخرید؛ هرچه زمان بیشتری داشته باشید، استرس کمتری خواهید داشت.

علت اساسی‌ استرس‌های امروز‌ی ما ناشیاز آسیب‌های مدرن است و بهترین راهکار برای کاهش استرس، دوری از رسانه‌های اجتماعی و زندگی مدرن است. برخی از روزها کامپیوتر و گوشی خود را خاموش کنید و کمی چرت بزنید یا بیرون بروید و کمی قدم بزنید (به‌یاد داشته باشید که ورزش تنها مسکن استرس‌های درونی است). با دوستان بی‌منطق خود قطع رابطه کنید و یاد بگیرید برخی ایمیل‌ها و پیام‌ها را بدون اینکه جواب بدهید، پاک کنید. با به‌کارگیری این راهکارها مغزتان حتماً از شما تشکر خواهد کرد!

هرچقدر هم احساس اضطراب داشته باشید، پس از استراحت در سونای خشک یا بخار، احساس آرامش خواهید داشت. با گرم کردن بدن خود، گرفتگی عضلات و استرس خود را کاهش می‌دهید.

 احساس گرما به عصب‌‌ها دستور کنترل حالت می‌دهد که روی سروتونین فرارسان‌‌های عصبی تاثیر می‌گذارد. گرم کردن بدن را می‌توان نوعی ورزش نیز دانست.

حتی می‎توانید برای دفع استرس خود به "حمام جنگل" بروید. ژاپنی‌‌ها به حمام جنگل، "شیرین-یوکو" می‌گویند. حمام جنگل در واقع راه رفتن در میان درختان است. محققان ژاپنی واکنش‌‌های بدن افرادی که به مدت 20 دقیقه در میان جنگل، بوی خوب چوب، چمن و صدای جریان آب پیاده روی کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند. در این تحقیق، مشخص شد این افراد استرس کمتری داشته و آرام‌تر هستند.

برگرفته از: همشهری آنلاین

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت