موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
غلبه بر اضطراب اجتماعی و خجالت کشیدن

هيچ يك از افراد که چنين مشكلاتي دارند نبايد تمركز خود را به رفع اين مشكلات بگمارند. در حقيقت اگر توانايي لازم در اين زمينه كسب گردد و تمرين و مهارت آموزي شكل درستي به خود گيرد اين مشكلات نيز پذيرنده و قابل رفع و حل خواهند شد. در اينجا دانستن مطلبي ديگر كه به ما كمك مي كند اين است كه يك بوكسور و مشت‌زن حرفه‌اي كه سالها در اين ورزش فعاليت مي‌كند آيا ديگر از مشت خوردن نمي‌ترسد و يا وقتي ضربه‌اي به او وارد مي‌شود ديگر درد و رنجي را نصيب وي نمي‌كند؟ همه‌ي ما اين را مي‌دانيم كه او هرچه باشد يك انسان است و حتماً دوست ندارد ضربه‌اي بخورد و قطعاً پس از برخورد ضربه‌اي به وي، او نيز دچار درد و رنج مي‌گردد. اما تفاوت يك حرفه‌اي با يك ناشي در همين زمينه آن است كه مشت‌زن حرفه‌اي سالهاست كه اين كار را انجام مي‌دهد و مي‌داند كه ضربه خوردن و متحمل درد شدن در اين ورزش اجتناب ناپذير است، پس همه‌ي كاري كه او انجام مي‌دهد بر اساس ايجاد مهارت بيشتر، تمرين و ممارست دقيق‌تر است كه بتواند اين مشكلات را كم نموده و با غلبه‌اي كه بر حريف ايجاد مي‌كند بر اين مشكلات فائق آمده و از همه مهمتر بتواند به پيروزي و موفقيت برسد و نوك پيكان تلاشهای وي به سمت اين مشكلات نيست بلكه به ايجاد قدرت و توانايي لازم در اين زمينه است. مطلبي كه از اين مثال به ما منتقل مي‌شود، اين نكته‌ي مهم است كه براي چيرگي بر اضطراب از سخن گفتن و هرچه كوتاه‌تر نمودن اين ديوار بلند ابتدا بايد به ايجاد مهارت در سخن گفتن پرداخت كه اين مهارت به خودي خود بسياري از اين نوع مشكلات را مرتفع خواهد نمود و ذكر اين جمله‌ي طلايي است كه هر چه مهارت در سخن گفتن بيشتر شود، اضطراب كمتر خواهد شد.

ما به عنوان يك انسان از خود سخن گفتن ترس و هراسي نداريم و از احتمال آنكه مبادا نتوانيم به درستي سخن بگوييم و در نظر ديگران مقبوليت ايجاد كنيم دچار نگراني و اضطراب مي‌گرديم. خوب جواب ساده است اگر من نگرانم از آنكه نتوانم به درستي سخن بگويم و با قدرت ارائه مطلب كنم پس بايد به ايجاد توانايي در سخن گفتن و صحبت كردن بپردازم تا اين اضطراب مانع از انجام كارمن نگردد. بايد حتماً توجه كنيم كه اين تصور اشتباه است كه ما بايد به وضعيتي برسيم كه ديگر هنگام سخن گفتن دچار هيچگونه ترسي نشويم. در حقيقت اين نوع تصور، ناشي از عدم تجربه‌ي كافي نسبت به اين مقوله است.

کاوت رابرت بنیان‌گذار انجمن سخنرانان امریکا می‌گوید: سخنران جوان و کم تجربه با این تصور به روی سکوی سخنرانی هجوم می برد که: «این منم.» اما وقتی همین فرد تجربه می‌‌آموزد و به سخنرانی مجرب تبدیل می‌شود یعنی دیگر می‌تواند دیدگاه‌های خود را حفظ کند، به هنگام روی آوردن به کرسی سخنرانی به جای این که فکر کند: «این منم.» یا «من این جایم.» با این احساس به روی صحنه می‌رود که : «وای، این شمایید که این جا هستید!»

وقتی شروع می‌کنید به دیدن مخاطبان‌تان با نگاهی که آنان را مردمی جذاب، شگفت‌انگیز، استثنایی و گرم می‌پندارید، آن وقت همان دیدگاهی را که به آن اشاره شد، پیدا می‌کنید: «وای این شما هستید!» و آن گاه بیم‌های‌تان کاهش می‌گیرد، آرام و مطمئن می‌شوید، رفتاری دوستانه و مثبت خواهید داشت. در این هنگام است که شما در مسیر تبدیل شدن به یکی از بهترین سخنرانان در قلمرو و در جمع خودتان قرار خواهید گرفت.

يادمان باشد تا زماني كه ميل به برد و نه باخت و كمال طلبي و ايده‌آل‌گرايي در ما وجود دارد، نسبت به موقعياتي كه احتمال عدم موفقيت وجود داشته باشد، ما دچار نگراني واضطراب خواهيم شد. اين بدان معنا است كه ترس و اضطراب سخنران در حضور ديگران  ترس از موقعيت است و یعنی كه تا وقتي در چنين موقعياتي قرار مي‌گيريم نگراني و دغدغه‌‌اي در اين زمينه خواهيم داشت. اما بدانيم كه تا وقتي اين اضطراب مهم است كه مانع از انجام كار ما شود و به محض آنكه ديگر تأثيري منفي بر شرايط كاروعمل ما نگذارد ديگر نه تنها اهميتي ندارد بلکه حتي مي‌تواند به نفع ما نيز تمام شود.

يك كشتي‌گير حرفه‌اي را در نظر بگيريد كه سالها در اين رشته ورزشي مشغول به فعاليت و يادگيري بوده است و بارها نيز در ميادين مختلف ورزشي حضور پيدا كرده و حتي در مسابقات مختلفي صاحب مقام و افتخار شده است باز هم اگر او قرار باشد در مسابقه‌ي جديدي شركت كند و با حريفي كشتي بگيرد با همه‌ي پشتوانه‌ي تجربي و دانش و مهارتي كه در اين خصوص نيز دارد باز هم نگران و مضطرب خواهد بود.

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت