موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
شناخت پدیده‌ی اضطراب و کمرویی در سخن گفتن

شناخت پدیده‌ی اضطراب و کمرویی در سخن گفتن

 

هميشه وقتي  قرار است به مقوله‌ي سخن گفتن در حضور ديگران بپردازيم اولين مسئله‌اي كه تقريباً مانعي است براي رسيدن به اين منظور، اضطرابي است كه در اين هنگام ايجاد مي‌گردد. ترس و دلهره‌ای كه باعث عدم توانايي ما به هنگام سخن گفتن مي‌شود.نکته‌ی قابل توجه آن است كه اينقدر فشار عصبي و حمله‌ي رواني اين قضيه در برخي مواقع  شديد است كه حتي فردی كه دچار چنين مشكلي مي‌شود تصميم مي‌گيرد ديگر به هيچ وجه خود را در معرض چنين شرايطي قرار ندهد و ديگر اصلاً در موقعيتي قرار نگيرد كه مجبور باشد در حضور ديگران سخن بگويد و در چنين لحظاتي سعي مي‌كند به دلايلي حتي غير موجه از حضور در جلساتي اينچنين خودداري ورزيده و غايب گردد كه البته در بسياري موارد نيز باعث از دست رفتن موقعياتي مي‌شود و چنين مشكلي باعث عدم رشد و پيشرفت در زندگي نيز مي‌تواند باشد.

وقتي از افرادي كه با چنين مشكلاتي روبرو مي‌باشند مي‌پرسي كه آيا تا به حال به خاطر عدم توانايي لازم به هنگام سخن گفتن در حضور ديگران چي‍زي را و موقعيتي را از دست داده‌اي يا نه؟ بسياري پاسخ مي‌دهند شايد موردي را از دست نداده باشيم اما قطعاً موارد و چيزهاي زيادي را مي‌توانستيم بدست آوريم كه به خاطر عدم توانايي در سخن گفتن از آنها محروم گشته‌ايم و اين دقيقاً یعنی چيزي را نتوانسته‌ايم به دست آوريم و یعنی از دست داده‌ايم.

نكته­ي مهم آن است، عزيزاني كه ازچنين مشكلي رنج برده و متحمل مشكلات بيشماري شده اند نباید اين معضل را مسئله‌اي منحصر به فرد در خود بدانند و اينگونه نيست كه فقط ایشانند كه به هنگام سخن گفتن در حضور ديگران انگار دنيا روي سرشان خراب شده و حاضرند هر كاري كنند كه از چنين شرايطي خلاص شوند. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه بيش از پنجاه درصد بزرگسالان از صحبت كردن در حضور ديگران ترسی وحشتناك به اندازه‌ي مرگ دارند و بنده در طول سالهاي كاري خود متوجه شدم كه الباقي افراد نيز اينگونه نيست كه از اين مقوله ترسی و اضطرابي نداشته باشند، فقط شايد اضطراب به اين شكل هراسناك و دلهره آور در آنان وجود نداشته باشد.

در ميان ترسهايي كه بين بشر شناخته شده انواعي از ترسها به ترتيب اولويت هراس انسانها طبقه بندي شده است كه براساس اولويت اولين ترسي كه درصد هراس بيشتري را در ميان بشر به خود اختصاص داده است ترس از مردن و مرگ است و جالب آن است كه دومين ترس، ترس سخن گفتن در اجتماعات انساني و در حضور جمعيتي از انسانها مي‌باشد.

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت