موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
سخنوری در جمع

سخنوری در جمع

در زندگی تمامی انسان ها ، مواقعی هست که می بایست در حضور چندین نفر کلام خود را اعلان نمایند.سخنرانی در جمع به آن معنا می باشد که سخنور چندین شنونده دارد که در اغلب اوقات به تک تک واژه ها ،گوش فرا می دهد.

مقوله ی سخن و سخنوری، از دیرباز مرکزیت توجه اندیشمندان بوده و هست، و رابطه ای تنگاتنگ با تفکر بشریت داشته ،زیرا این امر از ارکان مهارت ارتباطی شمرده می شود، مقوله ی سخن و سخنوری صاحب هزار توی پیچیده ای ست.

سخنرانی،ارائه ی کلام است با نگاه راهبری، چه برای هزاران نفر و چه برای یک نفر، به گونه ای که متکلم یکه تاز عرصه  سخن باشد و مانند هر علم دیگر صاحب چهار سرفصل اساسی است:

موضوع علم← موضوع سخن

مسائل← نقشه های دستوری

مبادی← چراهایی که پیرامون تکنیک های آن مطرح می شود.

غایت← رهبری

در این بین برای یک سخنور شاه کلیدی تحت عنوان "احساس " قرار دارد شکوه هر واژه ای که جنس آوا ئو لحن و بیان برآمده از آن رنگ می بخشد و همین امر موجب تاثیر گذاری کلام می باشد.

1-ماهیت کلام

نگاه راهبری ،مفهومی کاملا ذهنی در مسیر سخنوری و چگونگی طی این مسیر و نقطه ی انتها را برای شما ترسیم می کند.منافعی که برای رسیدن به آن سخن می گویید و این منافع تعیین کننده ی جنس کلامتان هستند.ماهیت هر کلام بستری ست که سه قسم هدف ،شرایط زمانی و مکانی و لذت سخنرانی را در خود جای داده است.

2-موضوع

مفهومی عینی و قالبی که ماهیت درون آن جای دارد.موضوعی که می بایست به عنوان سخنور نطقی را تهییه نمایید.گزیده نویسی سخنوری،شناخت مخاطب و فضا و زمان و دسته بندی اولویت ها بر اساس جو حاکم، عواملی هستند که به دسته بندی موضوع شما یاری می رساند.

ذهن مخاطب خود را نظم و ترتیب دهید .مطالب مهم خود را نشانه گذاری کنید،در نظر داشته باشید، با بیان مفهوم،لفظ مورد نظر بر مفهوم سوار می شود.

3- ساختار

فن سخنوری،فن چگونه گفتن است و نه چه گفتن.

ساختار حقیقی ست که به چگونگی ارائه سخن می پردازد.جهت ارائه ی ساختاری می بایست از تشخص کلام پیروی کرد.تشخص چنان شخصیت،حیثیت،اعتبار و احترام می باشد.

4- خاص جلوه نمودن

یک سخنران می بایست نسبت به دیگر اشخاص متمایز باشد و این تمایز شامل تمامی برخورد ها و واکنش ها می باشد.هر عملی و هر رفتاری در جهت تقویت چهره ی انسانی و موقرسخنران انجام میگیرد و همواره، باید به یاد داشت، همانطور که ما دیگران را نظاره می کنیم و آن ها را تحلیل می کنیم،دیگران نیز در مورد ما چنین خواهند نمود.

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت