موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
سبک زندگی خود را تغییر دهید تا استرس کمتری به سراغ شما بیاید

سبک زندگی خود را تغییر دهید تا استرس کمتری به سراغ شما بیاید

در طی سری مباحث مربوط به غلبه بر استرس، درباره برخی از دیدگاه‎ها و یا راهکارهایی که در این باب مطرح شده با شما سخن گفتیم. پست امروز نیز در ادامه مطالب مربوط به مبحث مذکور است، پس با ما همراه باشید.

یکی دید‎گاههایی که باعث تسلی خاطر و کاهش استرس در فرد می‎شود، این است که نگرانی و دلشوره در این روزها عارضه‎ای نیست که تنها به شما اختصاص داشته باشد. شاید همدردی کردن با مدیری که در مسائل کاری شما را آزار داده است، سخت باشد ولی باید این واقعیت را قبول کنیم که امروزه همه‌ی ما تحت فشار و استرس شدید هستیم. هرچه سوخت‌و‌ساز بدن کمتر شود، استرس هم شدت می‌یابد. بنابراین هرقدر سن‌مان بالا می‌رود، مقابله با استرس دشوارتر می‌شود و طبعاً حفظ سلامتی در این شرایط بسیار سخت‌تر است. 

بهترین زمان برای شروع همین امروز است؛ مهم نیست که چند سال دارید. برخی گمان می‌کنند که استرس بخشی از زندگی است؛ امّا حقیقت این است که ما نتوانسته‌ایم بسیاری از عادات بد خود را اصلاح کنیم در نتیجه این عادات بد، زمانی که دیگر بدن و ذهن ما توان جنگیدن و مقابله ندارد بر ما چیره می‌شوند.

علت واقعی استرس در دوره کنونی،درگیر شدید درمسائلروزانه‌ی به‌ظاهر کوچک و بی‌اهمیت است. بدن شما می‌تواند عوامل استرس‌‎زای حاد مانند احتمال تصادف در بزرگراه را مدیریت کند، امّا قرار نیست که در مورد به‌روز رسانی شبکه‌های اجتماعی یا زاویه‌ی سلفی گرفتن خود به همان اندازه واکنش‎های نشان دهد. مشکل اینجاست که زندگی مدرن به‌خودی‌خود بسیار استرس‌زاست و این حقیقتی غیرقابل انکار است.

در این شرایط به‎خصوص که مسائل جزئی باعث شکل گیری تنش‎هایی شدید در ما شده‎اند، بهتر است برای زندگی روزمره‌ی خود برنامه‌ریزی کنید تا زمان کافی برای تجربه‌ی لحظات آرام داشته باشید. زمان‌بندی کارهای روزمره و برنامه‎ریزی باعث کاهش استرس می‎شود. حتی اگر شغلی پراسترس داشته باشید، با این کار می‌توانید روی بقیه‌ی روزتان تسلط کافی داشته باشید و احساس آرامش کنید. قطعاً از نتایج مثبتی که از این راهکار می‌گیرید، شگفت‌زده خواهید شد.

در حین برنامه‎ریزی برای زندگی خود بهتر است مسائل کم‌اهمیت و ناچیز را حذف کنید. یا به قول معروف "کار بیهوده برای خود نتراشید". این مرحله معمولاً سخت‌تر از مراحل دیگر است. به‎طور مثال شما عادت کرده‎اید تمامی مطالب و متن‎های موضوعی در کانال‎ها و شبکه‎های مجازی را مطالعه کنید. این کار شاید فوایدی هم داشته باشد اما خواندن همه‌ی مطالب آن، وقت شما را می‌گیرد و باعث می‌شود برای انجام کارهای دیگر زمان کافی نداشته باشید و بیشتر دچار استرس شوید.

این که برای فعالیت‌های مورد علاقه‌ خود وقت کافی بگذاریدارزشمند است، اما با رعایت تعادل و توازن. عوامل استرس‌زای دیگری نیز وجود دارد که ما کنترل کمتری روی آنها داریم، مانند شغل، خانواده و غیره. کنترل کردن مواردی که امکان نظارت بر آنها وجود دارد سبب افزایش اعتماد به‎نفس و بالاتر رفتن توانایی شما در انجام امور مهمی چون سخنوری می‎شود.

به خاطر داشته باشید، کارهایی را انجام بدهید که واقعاً ضروری هستند. این درسی است که متأسفانه اکثر ما پس از تجربه‌ای تلخ آن را می‌آموزیم. شما باید بتوانید تعطیلات آخر هفته را برای خودتان نگه‌دارید. با وجود تلفن‌های همراه، پیام‌های کوتاه و ایمیل‌هایی که دریافت می‌کنید، شاید بهترین روش برای نگه‌داشتن زمانی برای تنهایی، تن ندادن به هر برنامه‌ای (برنامه‌های دیگران) است یا اینکه می‌توانید به تماس‌ها و پیام‌ها جواب ندهید. مطمئن باشید بدن و مغزتان برای این کار از شما تشکر می‌کنند!

یکی از دیگر عواملی که باعث می‌شود احساس تنش و فشار داشته باشید، تن دادن به روابط مسموم و غیر ضروری است؛ ارتباط با دوستانی که بی‌منطق و آزاردهنده اما احتمالاً دوست‌داشتنی هستند. تحقیقات نشان داده که چنین روابطی بیشتر از روابط ما با دشمنان‌مان استرس‌زاست.

برای کسانی که دیر سر قرار می‌رسند یا حتی آنهایی که قرار خود را کنسل می‌کنند، قوانین سختی بگذارید، چون چنین افرادی بدقولی بیش از حد به شما استرس وارد می‌کنند!

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت