موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
در جمع‎بندی سخنرانی به چه نکاتی توجه کنیم

در نوشتن مقدمه و جمع‎بندی سخنرانی به چه نکاتی توجه کنیم که دچار استرس نشویم؟ 

داشتن اجرایی موفق، نیازمند مهارت و تسلطبر موضوع،نحوه‎ی بیان و حرکاتبدناست. امّا از میان این سه بخش مهم‎ترین و حیاتی‎ترین مسئله، داشتن تسلط بر موضوعو به‎خاطر سپردن متن است. اگر شما متن خود را به‎خاطر نیاورید، به قول معروف:"تمام رشته‎هایتان پنبه شده" و سریعاً دچار دست‎پاچگی و استرس می‎شوید. پست امروز تیم سخنوران، درباره برنامه‎ریزی بر روی مقدمه و جمع‎بندی نهایی در متن شماست تا از این طریق بر استرس روزهای سخنرانی غلبه کنید.

عموماً سخت‎ترینبخش سخنرانی،ادایجملات آغازین در اجراء است. جملات شما باید آنقدر گیرا باشند تا حاضران در سالن برای شنیدن ادامه آن ترغیب شوند.

در این شرایط بهتر است رویجملات آغازین سخنرانی خود، بیشترفکر کنید تاکاملاً حساب شده آنها را بیان کنید. در ضمن این جملات را چندین بار مرور کنید تا حفظ شوید. شروع خوب در سخنرانی از استرس شما می‎کاهد و برای ادامه کار به شما قوت قلب می‎دهد.

شما می توانید مقدمه سخنرانی خود را با توجه به گزینه‎های زیر بنویسید:

اگرمناسبتی خاص درروز سخنرانی شماقرار گرفته، می‎توانید با آوردن جملاتی درباره این مناسبت، اجرای خود را آغاز کنید. به‎طور مثال: اگر در روز دانشجو قرار است سخنرانی کنید، می‎توانید با آوردن جملات یا احادیثی از بزرگان درباره کسب دانش کلام خود را آغاز کنید.

برای نوشتن مقدمه می‎توانید به موضوع سخنرانی نیز توجه کنید و سؤالات، اشعار و یا داستان‎های(کوتاه) جذابی که در ارتباط با آن می‎شناسید در نوشته خود بگنجانید.

به مخاطبان توجه کنید، مثلاً اگر موضوع سخنرانی شما مذهبی است و حاضران در سالن شخصیت‎های مذهبی هستند برای مقدمه از آیات و احادیث مربوط به موضوع‎تان استفاده کنید.

به مکان سخنرانی نیز توجه داشته باشید، اگر در فضایی فرهنگی- ورزشی قرار است سخنرانی کنید؛ می‎توانید مقدمه متن خود را در باب آداب و فرهنگ پهلوانی بنویسید.

همانطور که گفتیم برای شروع سخنرانی، می‎توان از آیات و احادیث، اشعار زیبا، جملات بزرگان و داستان‎های کوتاه استفاده کرد. البته این امکان نیز وجود دارد که بدون هیچ مقدمه‎ای سر اصل مطلب بروید. شروع سخنرانی بدون پرداختن به مقدمه ریسک بالایی دارد؛ زیرا‎ ممکن است حاضران در سالن متوجه اهداف شما نشوند و در ابهام و سردرگمی گیر کنند.

گاهی پیش می‎آید، برخی از سخنوران مقدمه‎ی سخنرانی خود را بیش از آنچه مرسوم است، توضیح می‎دهند و به اصطلاح " مقدمه‎ای کش‎دار و ملال‎آور" می‎آفرینند که برای مخاطب خسته کننده می‎شود.

به خاطر داشته باشید که مقدمه سخنرانی شما، باید زمانی نزدیک به دو تا سه دقیقه یا نهایتاً پنج دقیقه باشد.در این حالت بهتر است، روی مقدمه خود کار کنید و تک تک کلمات آن را به‎خاطر بسپارید تا در حین اجراء چیزی اضافه بر متن مورد نظر نیفزایید و کارتان را طولانی نکنید.

اگر اجرایشما با جمله‎ای از بزرگان که در ارتباط با موضوع سخنرانی شماست، شروع می‎شود، بهتر است تا جائیکه می‎توانید برای حفظ شعر یا نثر مورد نظر وقت بگذارید؛ زیرا زمانی‏که مقدمه کار را از خاطر ببرید، ممکن است به دلیل نگرانی به اصطلاح " رشته کلام از دستتان پاره شود" و مابقی مباحث را نیز فراموش کنید. 

 به خاطر داشتن مقدمه، منجر به افزایش اعتماد به نفس شما در ادامه دادن به سخنرانی می‎شود.

البته همان قدر که مقدمه مهم است، جمع‎بندی نیز اهمیت دارد. پس برای یک جمع‎بندی متناسب، معقول و منطقی که با موضوع شما و هدف‎گذاری‎هایتان مرتبط باشد، وقت کافی صرف کنید. نداشتن جمع‎بندی و نتیجه‎گیری مناسب مانند این است که تمام آنچه هدف شما از سخنرانی بوده به حاضران در سالن بیان نشده و آنها را بدون هیچ انگیزه و یا محرک خاصی برای رسیدن به منظوری که در سر می‎پرورانده‎اید، رها شده‎اند.

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت