موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
خوانش زبان بدن افراد

خوانش زبان بدن افراد

زبان بدن،گزینه ای است که ذهن دیگران را افشا میکند.تمامی انسان ها در صدد آن هستند که فکر دیگران را در موقعیت های مختلف بخوانند،این امر تنها با خوانش زبان بدن افراد میسر می گردد.

زبان بدن یک جریان ثابت و غیر لفظی ارتباطی ست؛تمامی افراد زمانی را خواهند به یاد آورد که دوست آن ها غمگین و ناراحت به نظر میرسد و زمانی که از وی پرسیده می شود،چه اتفاقی افتاده است،او با چشمانی اشک آلود خواهد گفت:"هیچ،خوبم".و همین امر نشان می دهد که اعمال انسان واضح تر از صدای وی سخن می گویند.

تعبیر صحیح زبان بدن و انتقال پیام بدن، یکی از کم هزینه ترین و قوی ترین مهارت هایی ست که انسان دارد.اگر انسان سبک رفتاری طف مقابل را بداند،خواهد فهمید چه گونه باید با وی اربتاط برقرار کند که پاسخ مثبتی دریافت نماید،چگونه او را در حالت دفاعی قرار دهد،چگونه او را به صحبت وادار نمایدو . . .زبان بدن،یکی از مهم ترین مهارت های کار آفرینان،فروشندگان،بازاریابان و مذاکره کنندگان ست.

پژوهشی از یوسی ال ای(دانشگاه کالیفرنیا،لس آنجلس)نشان داده است که فقط 7% از ارتباطات براساس واژه هایی ست که به زبان آورده میشود و اما در مورد 38% باقی مانده با تن صدا مرتبط است و 55% توسط زبان بدن تولید می شود.

1- دست به سینه ایستادن و انداختن یک پا روی پای دیگری به معنای مقاومت در برابر فرد مقابل است.

علامت یک موانع فیزیکی،که بیانگر عدم موافقت می باشد.حتی اگر فرد لبخند بزند و در گفت و گو شرکت کند،زبان بدن او راز را فاش میکند.

به لحاظ روانشناختی ،دست به سینه ایستادن و یا انداختن یک پا بر روی پای دیگر نشان می دهند که فرد به لحاظ ذهنی،عاطفی،فیزیکی نمی خواهد چیزی را که در مقابلش قرار دارد ببیند.

این کار عمدی نیست و به همین دلیل تا به این حد آشکارا انجام میشود.

2- خنده های واقعی دور چشم ها را چین و چروک می اندازد!

خنده ی واقعی از درون چشم ها هویداست!و نشان این امر چین و چروک دور چشم ها می باشد!اگر این چین و چروک نباشد و صرفا لبخندی صورت بگیرد این لبخند یک پوشاننده جهت مخفی نمودن امری ست.

3- تقلید

تقلید قرار دادن زبان بدن،رویکردی ست که فرد به طور ناخودآگاه از روی احساس همبستگی انجام می دهد،این امر نشان آن دارد که مخاطب پذیرای سخنان فرد است.این پیام می تواند به ویژه در زمان مذاکره مفید باشد،زیرا آنچه را که شخص درباره ی فرد مقابل فکر می کند،نشان دهد.

4- حالت ایستایی

مغز انسان به گونه ای طراحی شده است که قدرت را برابر با میزان فضایی که انسان اشغال می کند،میداند.ایستادن به صورت راست قامت و با شانه های عقب رفته یک حالت قدرتی می باشد،به این شکل که گویی فضای اشغالی به حداکثر رسیده است.

از سویی دیگر،ناصاف و خمیده ایستادن،نتیجه ی درهم شکستن اندام می باشد،این حالت فضای کمتری اشغال می کند و قدرت ناچیزی را به شخص مقابل القا می کند.حفظ یک حالت خوب،احترام را ایجاب می کند و تعامل را افزایش می دهد،چه رهبر باشد و چه نباشد.

5- چشم

"زمانی که صحبت می کنی،به چشمانم نگاه کن"

جمله ای که از کودکی بسیار شنیده می شود،زیرا والدین می دانستند خیره شدن به چشم در هنگام دروغ گفتن دشوار است.اما انسان ها اغلب عامدانه چشم در چشم شخص روبه رو می گردند و در تلا ش برای پنهان نمودن این واقعیت که دروغ گفته اند،این کار را ادامه می دهند.

اگر نگاه خیره فردی موجب دست پاچه گری می شود باید دانست که این خیره بودن و سکوت نشان از لنگیدن امری ست،دروغ!دروغ!دروغ!

6- ابروهای بالا رفته به معنای ناراحتی هستند.

شگفتی،نگرانی،ترس.سه امری که باعث بالا رفتن ابروان می گردد.اما اگر موضوع کلام هیچ کدام از این سه امر را در بر نمی گرفت باید دانست که اتفاقی دیر در حال جریان است.

7- تکان دادن اغراق آمیز سر نشانه ی اضطراب ناشی از تایید است.

زمان گفت و گو اگر فرد مقابل بیش از حد سر خود را به نشانه ی رضایت تکان داد،باید دانست که فکر شخص در ارتباط موضوع نگران است و شک او را در بر گرفته است.

8- به هم فشردن فک به معنی استرس داشتن است.

به هم فشردن فک،گردن منقبض شده،پیشانی چین افتاده،همگی نشانه های استرس هستند و صرف نظر از آنچه فرد می گوید،نشان ناراحتی قابل توجهی می باشد.

حتی اگر نتوان به صورت دقیق متوجه افکار یک فرد شد،می توان مسائل بسیاری را از زبان بدن متوجه گردید و این امر زمانی صدق می کند که میان کلام و زبان بدن تناقض بسیاری وجود داشته باشد.

رفتارهای آرام بخش زمانی روی خواهند داد که تمامی رفتارها ارائه داده شده باشد و تعیین خط مبنای آرامش می تواند هرگونه افزایش و شدت رفتارهای آرام بخش فرد را مشاهده کرد و بر آن اساس واکنش نشان داده شود و توانایی ارتباط یک رفتار آرام بخش به وضعیت استرس زای خاصی که موجب ایجاد آن گردیده،ممکن است به شخص کمک نماید که فرد را صحیح تر درک نماید.

 

 

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت