موسسه سخنوران ، بنیانگذار آموزش سخنرانی و ارتباط کلامی امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
رادیو  سخنوران
شبکه سخنوران
پیوند ها
تعریف سخنوری

تعریف سخنوری در روابط عمومی

گفتار کم نظیر ترین و متداول ترین عملکرد انسان است .گفتار به علت عمومیتش در میان انواع شاخه های دیگر ارتباطات،تقریبا جوهر زندگی موجودات اجتماعی به شمار می رود.ارتباط گفتاری مهمترین رفتار انسان و بنیان تاثیر متقابل اجتماعی را به وجود می آورد.زندگی حقیقی ما مانند یک میز گفت و گوی بزرگ است و ما چه بخواهیم و چه نخواهیم به ناچار یکی از شرکت کنندگان دور این میز گفت و گو هستیم.

چگونگی ارتباط ما با شرکت کنندگان در این میز،نه تنها می تواند کیفیت آینده ی زندگی ما را تعیین کند، بلکه همچنین تعیین می کند که موفق و یا ناموفق خواهیم بود.

ارتباطات شفاهی یکی از شاخه های ارتباطات انسانی و فراگردی ست که با ادای کلمات از سوی فرستنده پیام برای گیرنده یا گیرندگان با هدف انتقال پیام برقرار می شود.

اشکال ارتباطات شفاعی عبارتند از:

1-ارتباط گفتاری دو جانبه

2-ارتباط گفتاری در گروه های کوچک

3-سخنرانی عمومی

4-ارتباط گفتاری سازمانی

5-ارتباط گفتاری در رسانه های جمعی

 

مردم بنا به دلایل ذیل بیشتر گرایش به ارتباط شفاهی دارند:

1-سرعت انتقال پیام

2-رهایی از قواعد پیچیده زبانی

3-امکان رفع ابهام احتمالی در پیام

4-سهولت انتقال پیام و بیان منظور گوینده

5-امکان دریافت سریع از بازخورد از مخاطبان

6-بهره گیری از تاثیر ارتباط مستقیم

7-امکان بهره گیری از ارتباطات غیر کلامی

سخنوری منشا تحولات فراوانی در تاریخ بشر بوده است.در انقلاب ها و نشر تمدن ها سخنوران نقش جدی و موثری داشته اند.سخنوران در بسیج نیرو برای جنگ و دفاع نقش فعالی ایفا کرده اند.قدرت کلام و سخنوری تیغه ی دو لبه است.

ارزش ها و باورهایمان به ما می گویندکه از کدام لبه استفاده کنیم.یک لبه ،صلح طلب و صلح جوست که از آن برای هدایت و رفاه و رستگاری مردم استفاده می کنیم و لبه ی دیگر برای جنگ و ستیز علیه مردم و احتمالا گمراه کردن آنان به کار میرود.

معمولا هر شخصی در محیط اجتماعی سازمانی و یا جامعه ی خود،سخنرانی افراد و شخصیت های متفاوت را گوش فرا می دهد و یا در محیط سخنرانی قرار می گیرد و شاید در نگاه اول،سخنرانی کار ساده ای به نظر برسد،اما هنگامی که خود در مقام سخنرانان قرار بگیریم،خواهیم دید که سخنرانی به این سادگی ها هم نیست و ممکن است ضربان قلب و آهنگ صدا به طور کلی تغییر کند.

روابط عمومی یک مجموعه و سازمان که به عنوان سخنگو مطرح می شود و باید زبان گویای یک اداره و یا سازمان باشد، باید از فنون و آداب سخنوری برخوردار باشدو بتواند در مقام پاسخگویی برآید.روابط عمومی نقش پل ارتباطی میان مدیران دستگاه با ارباب رجوع و کارکنان را به عهده دارد و باید برای ایفای نقش مثبت در این زمینه بتواند منظور را به طور مختصر،مفید و به دور از ابهام منتقل کند.

مسئول روابط عمومی باید بیش از دیگران متوجه باشد که اگر منظور دیگران را به خوبی انتقال ندهد.تعامل سازمانی مطلوب به وجود نخواهد آمد.لذا سخنوری برای روابط عمومی یک نیاز مبرم است و باید در مجامع عمومی این نقش را به خوبی انجام برساند.

گاهی شاهد افرادی خواهیم بود که در موضع تریبون قرار می گیرند و ثبات بیان ندارند که برای شنوندگان تکراری و غیر مفید است.این افراد گفتگو را با سخنرانی اشتباه گرفتند!

"دیل کارنگی" در کتاب "آیین سخنوری" برای افراد نوپا در عرصه ی سخنوری می نویسد:اگر قصد دارید سخنان شما،شنونده را منقلب کند می بایست سعی کنید در میان سخنان شما،جملات بزرگان قرار داده شود و برای آنکه تمامی تلاش خود را برای مبدل سازی به یک سخنران خوب به کار ببندید و هدف خود را تسریع ببخشید، رعایت 4 نکته ضروری ست:

-آغاز با اراده ای قوی و خلل ناپذیر

-دانستن در ارتباط با موضوع سخنوری

-با اطمینان عمل کردن

-تمرین!تمرین!تمرین!

سخنوری در حوزه ی روابط عمومی بر اساس اهداف ترغیبی و تبلیغی ست که درباره ی حقایق و واقعیات، باورها و ارزش ها،اتخاذ خط مشی و روش هاست که اساسا بدون پیش بینی رخ می دهد مانند جلسات اضطراری و یا تماس ارباب رجوع که در این لحظه،سخنرانی به صورت ناگهانی، فی البداهه و با بهره گیری از حافظه صورت می گیرد، در این حالت باید از حداقل  زمان، نهایت استفاده را جهت نظم دهی به اندیشه ها و محورها به عمل آورد و سه اصل مهم در سخنرانی آن است که در همان دقایق اولیه کلید موفقیت رقم میخورد، بنابراین از همان لحاظ اول با نشاط بودن حائز اهمیت است و صدا می بایست در همان ابتدا اوج بگیرد.

یک سخنور روابط عمومی می بایست جهت اقناع ذهنی مخاطب و موفقیت قرارداد کاری مخاطب خود را بشناسد و  در ابتدای تهیه متن سخنرانی به سه سوال زیر لازم است:

1-من برای چه کسانی سخنرانی می کنم؟

2-در پی ایراد سخنرانی می خواهم شنوندگان چه بدانند یا بپذیرند و یا چه کاری  انجام دهند؟

3-شیوه های موثر تهیه و ارائه سخنوری برای تحقق اهداف فوق چیست؟

شیوه های تحلیل مخاطبان، از نظر سنی،از نظر جنسیت،تفاوت های ناشی از قومیت،نژاد،اخلاق و زمینه های فرهنگی،عضویت گروهی،تحلیل وضعیتی مخاطبان می بایست صورت بگیرد.

در زمینه اثر بخشی کلام ، صداقت، شفافیت،امید بخشی و لخن محترمانه می تواند ذهن مخاطب شما را در زمینه ی نوع هدف روابط عمومی تکامل بخشد.

مدرس سخنوری:استاد حسینیان

آموزش سخنوری و فن بیان:استاد حسینیان

آموزش سخنرانی و فن بیان :کانون سخنوران

آموزش فن بیان:استاد حسینیان

مدرس زبان بدن:استاد حسینیان

مدرس بازاریابی و فروش

مدرس اصول و فنون مذاکره

مدرس غلبه بر اضطراب و کمرویی

مدرس سخنوری:استاد حسینیان

آموزش سخنوری و فن بیان:استاد حسینیان

آموزش سخنرانی و فن بیان :کانون سخنوران

آموزش فن بیان:استاد حسینیان

مدرس زبان بدن:استاد حسینیان

مدرس بازاریابی و فروش

مدرس اصول و فنون مذاکره

مدرس غلبه بر اضطراب و کمرویی

دفتر مرکزی: تهران، میدان ونک،خیابان ملاصدرا،خیابان شیراز جنوبی،خیابان برزیل غربی،پلاک 136 - تلفن:88041297

شعبه کرج: میدان شهدا، خیابان شهید مانی، خیابان فروغی، مجتمع فانوس، طبقه دوم، واحد4  - تلفن : 32217738

ایمیل :  info@Sokhanvaran.Org

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به موسسه سخنوران می باشد .        طراحی سایت